قاصدک طرق رود

نشریه جامعه طرقی و باسابقه ترین وبلاگ در حوزه خبر شهر طرقرود نطنز

 ببخشین یه ذره در مورد اصفهان مینویسم

مردم اصفهان در تاریخ شهرشان یک نام را هیچ گاه فراموش نمی‌کنند، فردی که در تاریخ میراث فرهنگی کشور شایسته دریافت لقب "دشمن بزرگ" است. با تخریب نزدیک به 50 اثر و بنای تاریخی و باغ ایرانی باقی مانده از عهد صفوی در یکصد سال قبل به دست او می‌توان گفت: (شهر گنبدهای فیروزه‌ای یا نصف جهان امروز تنها خیالی است به جا مانده از رویای گذشته.


ظل‌السلطان 95 درصد دولتخانه صفوی را نابود کرد

افول شهر اصفهان که با حمله افغان ها در سال 1135 ه.ق آغاز شد و سپس کاهش جمعیت شهری و محو رونق اقتصادی تجاری شهر را در پی داشت با انتقال پایتخت در دوره افشاریه و زندیه به مشهد و شیراز ادامه یافت و شهری که روزگاری در اوج عظمت 137 کاخ، 162 مسجد، 48 مدرسه 273 حمام و 12 گورستان داشت به شهری خلوت و خالی از جمعیت تبدیل شد.

در نهایت بر مسند نشستن (ظل السلطان) پسر ناصرالدین شاه بر حکومت 30 ساله اصفهان روند تخریب را به اوج رساند.

شاید بتوان آغاز این تخریب‌ها را نابودی کاخ‌های فرخ‌آباد (شهرک فرخ‌آباد) به دست افغان ها دانست و ختم آن را کارنامه سیاه 30 ساله ظل‌السلطان با تخریب بناهایی که نمونه‌های شاخص آن، کاخ‌های هفت دست، سعادت‌آباد نمکدان، قصر جهان‌نما، قصر سرپوشیده نان و آیینه، سه مدرسه و باغ عظیم و زیبای هزار جریب بودند. در واقع 95 درصد دولتخانه صفوی به دست ظل‌السلطان محو و نابود شد.

یکی از سیاحان اروپایی در آن زمان تحت تاثیر این روش ها با اشاره به قطع کردن درختان سر به فلک کشیده چهار باغ می‌نویسد: (متاسفانه ظل‌السلطان از خیابان خوش منظره و فرح‌آور چهار باغ مانند سایر آثار باستانی چیزی باقی نگذاشته، جدول‌های سنگی را پر کرده و حواشی آنها را فروخته و نقاشی‌های طاق‌ها و دیوارها را هم محو کرده است. جای قصرها و عمارت‌های خالی صفوی را هم با ایجاد مزارع گرمک و خیار اشغال کرده است.)

(لرد کرزن) که اواخر عهد قاجار به ایران سفر کرده و از ویرانه‌های عمارت‌های سلطنتی، بازارهای بی رونق و برزن‌های بی‌خانه و خانه‌های غیرمسکونی یاد کرده بر شکوه از دست رفته شهر افسوس می‌خورد.

عکس العمل روز نومچه‌های وقت در مقابل تخریب

اولین بار روزنامه انجمن بلدیه اصفهان (فرج بعد از شدت) که مدیر آن جزو انجمن بلدیه شهر اصفهان بود به علت تصرف و ادعای مالکیت حجره‌های میدان نقش جهان توسط نزدیکان ظل‌السلطان مقاله بلند بالایی نوشت که به واقع دادنامه‌ای علیه ظل‌السلطان بود که چند ماه قبل عزل شده بود.

در این شکوائیه با اشاره به اقدام حاکم اصفهان در تخریب آثار آمده است. (اینها تاسی به ظل‌السلطان بردند که از روی غیرت تمام قصرهای سلطنتی و شکوه مملکتی را خراب و ریشه آنها را به آب رساندند........ ایرانیان آن بناهای باشکوه را ویران نمودند و اروپاییان عکس آنها را برداشتند و برای زینت در اتاق‌ها و موزه های خود نگه داشتند.

نویسنده این نوشته در آن زمان راست گفته بود چرا که در حال حاضر تنها نشان باقی‌مانده از این آثار عکس‌ها و نوشته‌های سفرنامه‌های سیاحان اروپایی است که از دوره صفویه به این سو به اصفهان آمده‌اند.

اما در بخش دیگری از این دادنامه با اشاره به معماری یکی از این بناها یعنی عمارت نمکدان آمده است: (اگر همه ملت و دولت ایران همت خود را بگمارند که چنین بنایی سرپا کنند ممکن نیست، نه معماری هست که طرح آن بیندازد و نه ثروتی که مثل آن بسازد.)

پس از استبداد صغیر هم روزنامه زاینده‌رود نوشته: (در ظرف سی سال دشمنان آبادی چنان عمارات عتیقه‌ از مسجد و عمارت سلطنتی اصفهان را از بیخ و بن کندند که نشانه‌ای از آن باقی نگذارده‌اند. آن عمارت هفت دست و آیینه‌خانه و نمکدان با نقشه‌‌های عجیبه و آیینه‌های بزرگ شفاف و حوض‌های یکپارچه که از سنگ‌های مرمر صاف شفاف تراشیده شده و سلاطین با مخارج گراف بنا نهاده‌اند. تمام خراب و به جای آنها جز تپه‌ خاکی غم‌انگیز و ملالت‌خیز باقی نمانده است. که انسانی که اندکی غیرت و عصبیت داشته باشد با مشاهده آن آثار بالینه بی‌اختیار اشک از چشمش می‌پاشد. اگر کسی اندکی گوش شنوا داشته باشد از کلوخ و شن‌ریزه آن جا صدای ناله و افغان می‌شنود....)

ظل‌السلطان و خواهرش مصیبتی برای اصفهان

تاکنون دلایل زیادی برای این اقدام ظل‌السلطان برشمرده‌اند، دلایلی که از کوته فکری حاکمان قاجاری حکایت دارد.
به نظر نویسنده کتاب اصفهان بهشتی کوچک اما زمینی سه علت عمده در این قصبیه موثر بوده: یکی کاستن از زیبایی‌ اصفهان به بهانه فروکشی ساختن رغبت رقبای سیاسی که چشم به فرمانروایی اصفهان دوخته بودند، دوم ، ایجاد رعب و وحشت میان مردم و به رخ کشاندن اقتدار خود از تخریب کاخ‌های پرعظمت صفوی و سوم سوء استفاده از مصالح و مواد موجود.

البته عناد و خصومت قاجار با حکومت‌های قبل از خود و من جمله صفویه می‌تواند یکی دیگر از دلایل محسوب شود.

همچنین از نقش داشتن خواهر ظل‌السلطان کسرائیل خانم ملقب به افتخارالدوله یا بانوی عظمی در تخریب آثار تاریخی اصفهان یاد می‌شود.

از جمله آثاری که تخریب آن را به افتخارالدوله نسبت می دهند می‌توان به آثاری چون قصر جهان‌نما، تالار طویله، بهشت آیین، و عمارت اشرف اشاره کرد.


چهل ستون در امان ماند

گفته می‌شود ظل‌السلطان حتی دستور تخریب کاخ چهلستون را هم داده بود که یکی از تجار خوش‌نام اصفهان به نام ملک‌التجار به موقع اطلاع می‌یابد و با خرید آن ، این ملک تاریخی را از دست نادانی می‌رهاند وگرنه الان هر قطعه از این اثر ماندگار زیر خاک‌ها مدفون شده بود یا در خانه‌ای به کار رفته بود. می‌گویند ظل‌السلطان با فروش زمین و حتی کاشی‌ها خرج قشون خود را تامین می‌کرده است.


محله باغ و کاخ سعادت‌آباد

کاخ سعادت‌آباد در حد فاصل سی و سه پل و پل خواجو در حاشیه جنوب زاینده‌رود واقع شده بود. ژان شاردن در توصیف آن می‌نویسد محله سعادت‌آباد را به علت نوع ساکنان آن منطقه " گبریه" می‌نامیدند اما بعدا آنها را از آن جا بیرون کردند تا در آن بناهای تفریحی بسازند. مجموعه سعادت‌آباد شامل کاخ، گرمابه، عمارت کلاه فرنگی و جوی‌ها و فواره‌های متعدد بوده که طول آن ربع فرسخ و عرض آن نصف طولش بود، لبه‌ها و دور کاخ از سنگ مرمر بوده و خیابان‌های باغش پر از درخت و مملو از گل.

این کاخ و مجموعه آن توسط شاه عباس دوم ساخته شده بود که اغلب جشن‌های بزرگ در آن جا برگزار می‌شد، دریاچه‌ای نیز در آن ایجاد کرده بودند و هنگام جشن ها آتشبازی هم برپا بود.

(شاردن)، تالارهای چراغانی‌شده، آبشارها و فواره‌ها و مناظر این مجموعه را خیره کننده توصیف کرده است.


کاخ آینه خانه یا پارک آینه خانه فعلی

عمارت یا کاخ آینه خانه به همراه عمارت نمکدان درون مجموعه باغ‌ سعادت‌آباد واقع شده بودند.

(ارنست هولتسر) که در اواخر قاجاریه در اصفهان سکونت داشته آینه خانه را شبیه چهل ستون توصیف کرده، محل آن نیز بین کاخ هفت دست و پل خواجو بوده است.

تالار آن وسیع و دارای 16 ستون بوده است که با آینه‌ها و طلا و نقاشی و صفحه‌های مرمر منقش به سبک چهل ستون تزیین شده بود.

کاخ آینه خانه در سمت شرق کاخ هفت دست دو ستون عالی داشته است که گفته می‌شود آنها را بعد از تخریب در کلیسای جلفا کار گذاشته‌اند.


کاخ هفت دست زیباتر از چهل ستون

کاخ هفت دست که کاخ ییلاقی شاه بوده نزدیک رودخانه و بالای پل خواجو قرار داشته و تا دیوارهای کاخ هفت دست به پل کوچک جویی (ملقب به چوبی فعلی) امتداد می یافته.

شیخ (جابری انصاری) در کتاب گنجینه‌های اصفهان این عمارت را زیباتر و عظیم‌تر از چهل‌ستون توصیف می‌کند.

به گفته شاردن این کاخ مدتی برای گوشه‌نشینی یا گریز اشخاصی که از نظر شاه افتاده بودند استفاده می‌شده که به این محل زندانی یا تبعید می‌شدند. این کاخ دیوارهای بلند و محکمی داشته، تالارهای آن نیز پر از گچ‌بری، میناکاری و زراندود بوده است می‌گویند (ملک‌التجار) که چهل ستون را از نابودی نجات داد، هفت هزار تومان پیشکش کرده بوده که از ویران کردن آن منصرف شوند اما میسر نمی‌شود و ازاره‌ها و سنگ‌های مرمر شفاف آن را هم افرادی برای عمارت‌های شخصی خود برمی‌دارند.

کاخ هفت دست در سال 1318 ه.ق ویران شد.


عمارت نمکدان

عمارت نمکدان پشت سر عمارت آینه خانه رو به جنوب واقع بود. این عمارت هشت ضلعی نوعی حوضخانه بوده با یک اتاق مرکزی و چند اتاق فرعی با 16 ذرع مساحت و دو ستون با ارتفاع شش متر.

در سال 1889 (1306) ه.ق همه عمارت به دستور ظل‌السلطان و به دست منشی در حضورش تخریب می‌شود.


از 60 باغ ایرانی حتی نامی هم نمانده

(جابری انصاری) در کتاب گنجینه‌های اصفهان نزدیک به 60 باغ ایرانی را از اصفهان دوره صفوی نام می‌برد که از بسیاری‌شان حتی نامی هم باقی نمانده. عظیم‌ترین و زیباترین آنها که امروزه شاهدی برای آن نیست و باغ‌های (فین) کاشان و (شازده) کرمان فرزندان کوچک آن محسوب می‌شوند (باغ هزار جریب) در جنوب اصفهان بوده که از ابتدای (سی‌وسه‌پل) تا دامنه‌های کوه (صفه) امتداد داشته است.

بلندی مدرسه چهارباغ و مسجد شاه و عالی‌قاپو باغ هزار جریب در محدوده شهرک فرح‌آباد مشتمل بر ده قطعه بوده که چندین کاخ، استخر و آبشار درون خود داشته است.

گفته می‌شود این باغ‌ها با بهترین اشجار و ریاحین آرایش یافته بودند و شاه عباس دوم در شرق آن کاخ سعادت‌آباد و انتهای شمالی آن عمارت نمکدان، هفت‌دست و تالار آینه را بنا کرده بوده است.

به نوشته (شاردن) این باغ از دوازده طبقه مسطح که هر یک با فاصله شش یا هفت پا بالای دیگری قرار داشته بنا شده بوده ... و پانزده خیابان شنی با جوی‌های متصل به هم داشته است.

(هزار جریب) هم به گفته او نه به علت اینکه هزار جریب بوده است بلکه از منظر وسعت و بزرگی به این نام متصف گشته بوده. (هزار جریب) ادامه چهارباغ بوده (بعد از سی‌وسه‌پل) و دو ردیف چنار بلند زینت اصلی آن بوده است.

همچنین باغ زرشک یکی دیگر از باغ‌های مشهور اصفهان بوده که گفته می‌شده بزرگ‌ترین خانه چهارباغ بوده، با منظره‌ای رو به پل و رودخانه‌ و جنوب شهر و با همان بلندی مدرسه چهارباغ و مسجد شاه و عالی‌قاپو .اولین تلگراف‌خانه هند و اروپایی و تلگراف‌خانه ایران و انگلیسی نیز در همان محل آغاز به کار کرده است .این عمارت بعدا به چایخانه تبدیل و سپس به محل اقامت هیات اعزامی از آلمان بدل شد.

(هولستر) در اواخر دوره قاجار می‌نویسد: (از آن زمان به بعد در تعمیر آن اهمال شده و به زودی به تپه‌ای خاک بدل می‌شود.

شورش اصفهانی‌ها علیه "ظل‌السلطان"

شورش اصفهانی‌ها علیه "ظل‌السلطان"

۱۷ اسفند

● اصفهانی‌ها در چنین روزی از سال ۱۲۸۵ هجری شمسی با تحصن در تلگرافخانه شهر، خواهان برکناری هرچه سریع‌تر ظل‌السلطان از حکومت اصفهان شدند.
در تاریخ هفدهم اسفندماه سال ۱۲۸۵ هجری شمسی، مردم اصفهان که از دیرزمان بر ضد ظل‌السلطان والی این خطه شورش کرده بودند، در تلگرافخانه‌ شهر متحصن شدند و اعلام کردند که تا محمدعلی‌شاه قاجار پاسخ تلگرام آنان را ندهد و ظل‌السلطان (مسعودمیرزا) را عزل نکند، تلگرافخانه را ترک نخواهند کرد. اصفهانی‌ها از ظلم و تعدی و رفتار استبدادی ظل‌السلطان به تنگ آمده بودند.
شورش اصفهانی‌ها از شانزدهم اسفندماه شدت یافته بود. محمدعلی‌شاه که سرگرم تعیین ولیعهد و برگزاری مراسم مربوطه بود، پاسخ دادن به تلگرام مردم اصفهان را به تأخیر انداخته بود؛ این تعلل باعث شد گروهی از اصفهانی‌ها که به ستوه آمده بودند در کنسولگری انگلستان در آن شهر متحصن شوند.
در آن زمان، تحصن در سفارتخانه‌ انگلستان در تهران و کنسولگری‌های این کشور در شهر‌ها تشویق می‌شد تا وسیله‌ مداخله‌ هرچه بیش‌تر انگلیسی‌ها فراهم شود و مقامات بالای کشور بیش‌تر بترسند. از زمان امضای قرارداد ۱۹۰۷م سن‌پترزبورگ (تقسیم ایران به مناطق نفوذ میان روسیه و انگلستان) کار تحصن تشویق بیش‌تری می‌شد و مردم بی‌خبر از سیاست، فریب می‌خوردند و نمی‌دانستند که اقدام آنان مغایر منافع وطن است.
سرانجام هشت روز بعد یعنی در بیست و پنجم اسفندماه همان سال، محمدعلی‌شاه، این شاهزاده‌ ستمگر قاجاری را از حکومت اصفهان برداشت - و بعداً او را حاکم فارس کرد - و بدین‌ترتیب، شورش اصفهانی‌ها پایان یافت و مردم از شر سال‌ها ظلم و تعدی و رفتار استبدادی ظل‌السلطان آسوده شدند.
• سلطان مسعودمیرزا، فرزند ارشد ناصرالدین‌شاه قاجار در حدود سال ۱۲۲۸ش به‌دنیا آمد. وی سه سال از مظفرالدین‌شاه بزرگ‏‌تر بود ولی چون مادرش از خاندان قاجاریه نبود، به ولایت‌عهدی منصوب نگشت. مسعودمیرزا در ابتدا با لقب یمین‌الدوله، حکومت مازندران و استرآباد و سپس فارس و اصفهان را به عهده گرفت تا این‌که لقب ظل‌السلطان یعنی سایه‌ پادشاه را اخذ کرد.
در زمان حکومتش بر فارس به‌خاطر ظلم فراوان، عزل شد ولی مدتی بعد به اصفهان رفت و تا ۳۴ سال بعد با ستم حکم‌رانی نمود. ظل‌السلطان، قشون مجهز و منظمی پدید آورد و با باج‏گیری و اخذ مالیات‏های سنگین از رعیت، ثروتی افسانه‏ای گرد آورد که به اعتراف خودش، برای ده نسل پس از او هم کافی بود. وی، املاک مردم را با زور و قهر، غصب و تصرف می‌‏کرد و شورش‏‌ها را با سنگدلی سرکوب می‌‏نمود.
در حدود سال ۱۲۵۹ش - که به اوج قدرت رسیده بود - به پشتوانه‌ ارتش محلی خود، اوامر حکومت مرکزی را نادیده می‌‏انگاشت و در سال ۱۲۶۱ش به ناصرالدین‌شاه پیشنهاد کرد که حاضر است در ازای دریافت مقام ولایت‌عهدی، مبلغ هنگفتی پیشکش نماید. وی اندکی بعد به فکر تصاحب سلطنت افتاد و تا پایان عمر درصدد یافتن آن بود که هیچ‏گاه به این آرزوی خویش نرسید.
ظل‌السلطان افزون بر بیست و یک هزار سرباز در اختیار داشت و اصرار می‌‏کرد تا وزارت جنگ به او واگذار شود. وقتی که خبر مظالم او به گوش ناصرالدین رسید، شاه قاجار درصدد سفر به اصفهان و بررسی اوضاع آنجا برآمد. در این هنگام، ظل‌السلطان بیمناک به تهران آمد و به شاه و درباریان هدایای نفیسی تقدیم نمود. با این‌همه، شاه پس از مدت کوتاهی با صدور فرمانی، او را از سراسر قلمرو حکومتی غیر از اصفهان برکنار نمود.
او در تمام دوران سلطنت مظفرالدین‌شاه نیز حاکم اصفهان بود و با مشروطه‏خواهان به‌شدت برخورد می‌‏کرد. از دیگر کارهای جنون‏آمیز او، تخریب آثار و ابنیه‏های باارزش دوران صفوی در اصفهان بود تا شاه به این شهر توجهی نداشته باشد و او مطلق‌العنان آن دیار گردد. مسعودمیرزا در اواخر عمر، مدتی را در اروپا گذراند تا این‌که پس از دچار شدن به اختلال حواس، در دهم تیرماه ۱۲۹۷ش (برابر با بیست و دوم رمضان ۱۳۳۶ق) در حدود هفتاد سالگی به کام مرگ افتاد.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم اسفند 1390ساعت 20:11  توسط محمد رمضانی  | 

فارس: آیت‌الله مجتبی تهرانی از اساتید برجسته اخلاق که بر تفکر و حسابرسی در لحظات آخر سال تأکید دارد، هنگام تحویل سال نو دعای خاصی قرائت می‌کند.

آیت‌الله مجتبی تهرانی از اساتید برجسته حوزه علمیه تهران است. شهرت این مجتهد ۷۸ ساله در برگزاری درس اخلاق است.

آیت‌الله تهرانی که به «آقا مجتبی تهرانی» شهرت دارد، معمولا در پایان جلسات خود دعای خاصی دارد که همین دعا را همه ساله در زمان تحویل سال نیز قرائت می‌کند.

متن این دعا به شرح زیر است:

أللّهُمَّ صلِّ عَلی مُحمَّدٍ و آلِ مُحَمِّد. أللّهُمَّ إنّا نَسألُکَ وَ نَدعُوکَ بِمُحمَّدٍ وَ عَلیٍّ وَ فاطِمةَ وَ الحَسَنِ وَ الحُسَینِ صَلَواتُکَ عَلَیهِم وَ الائمّة المَعصُومِینَ مِن ذُریَّةِ الحُسَینِ عَلَیهِمُ السَّلامُ وَ بِاسمِکَ العَظیمِ الأَعظَمِ الأَعَزِّ الأَجَّلِّ الأَکرَمِ یَا اللهُ... أللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمِّد. أللَّهُمَّ اجعَلنَا مَعَ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ فِی الدُّنیَا وَ الآخِرَةِ وَ تَوفَّنا عَلَی مِلَّتِهِم وَ ارزُقنَا شَفَاعَتَهُم وَ زِد فِی قُلوبِنَا مَحَبَّتَهُم وَ لَا تُفَرِّق بَینَنا وَ بَینَهُم أللّهُمَّ العَن أعدائَهُم. أللّهُمَّ وَفِّقنَا لِمَا تُحِبُّ وَ تَرضَی. أللَّهُمَّ اقضِ حَوائِجَ المُؤمِنینَ وَ اشفِ مَرضَی المُسلِمینَ وَ أَدِّ دُیُونَهُم وَ سَلِّمِ المُسَافِرینَ مِنهُم وَ اغفِر لِمَوتَاهُم. أللّهُمَّ اشغَلِ الظّالِمِینَ بِالظّالِمِینَ وَ اجعَلنَا مِن بَینِهِم سَالِمِین وَ احفَظ حُمَاةَ الدّینِ وَ أَیِّدِ المُرَوِّجِینَ وَ اجعَلنَا مِنهُم. أللّهُمَّ انصُرِ الإسلَامَ وَ أهلَهُ وَ اخذُلِ الکُفرَ وَ أهلَهُ. أللّهُمَّ انصُر جُیُوشَ المُسلِمِینَ. أللّهُمَّ ارحَم زَعِیمَ المُسلِمِینَ. أللّهُمَّ أیِّد وَ سَدِّد قَائِدَ المُسلِمِینَ. أللّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ. اللّهُمَّ عَجَّل لِوَلیِّکَ الفَرَجَ وَ العَافِیةَ وَ النَّصرَ وَ اجعَلنَا مِن أعوَانِهِ وَ أنصَارِهِ وَ شِیعَتِهِ. بِمَنِّکَ وَ جُودِکَ و کَرَمِکَ یَا أرحَمَ الرَّاحِمِینَ.

برچسب‌ها: آقا مجتبی تهرانی, تحویل سال, استاد اخلاق
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم اسفند 1390ساعت 16:57  توسط محمد رمضانی  | 

حجت الاسلام و المسلمین قرائتی با تبریک فرارسیدن سال نو گفت: دید و بازدیدهای عید نوروز، صله رحم و برکت است. وی در مصاحبه با خبرنگار ما بر نوآوری در میهمانی ها و دید و بازدیدهای نوروزی تاکید کرد و با اشاره به فرازی از دعای مکارم اخلاق امام سجاد(ع) که آمده است«خدایا غافل نشوم» افزود: هدف را گم نکنید و در ایام نوروز فقط دید و بازدید و میهمانی بستگان نباشد بلکه مشکلات همدیگر از جمله تامین هزینه های عروسی ، بیماری ، تامین جهیزیه و برخی مضیقه های مالی را هم حل کنید. حجت الاسلام والمسلمین قرائتی در این زمینه ابتکار شماری از دانشجویان رشته پزشکی را مثال زد که تصمیم گرفته بودند در تعطیلات عید نوروز اشکالات درسی دانش آموزان اقوام و بستگان را رفع کنند.

وی همچنین گفت: هنر این است که در ایام عید کسانی را که با هم قهر هستند آشتی دهیم که ثوابش از همه نمازها و روزه های مستحبی بیشتر است. حجت الاسلام والمسلمین قرائتی با اشاره به این که احتمال دارد در میان بستگان هر فردی کسانی باشند که با هم قهر کرده اند ؛ تاکید کرد: برای کسانی که قهرند پول خرج کنید و میهمانی بدهید تا آنان را آشتی دهید. وی با اشاره به تاکید دین مبین اسلام درباره آشتی و ملاقات با شخصی که با شما قطع رابطه کرده است؛ گفت: اگر به دیدن شخصی که با شما قهر کرده است بروید کوچک شدن نیست بلکه عزت است و عزت از خداست. حجت الاسلام والمسلمین قرائتی درباره صله رحم افزود: «ص‍ِل» یعنی وصلت کردن و به خانه کسی رفتن که با تو قطع رابطه کرده است. وی با اشاره به برخی روایات بر گسترش دایره دوستان و آشنایان تاکید و اضافه کرد: توانمند آن است که به دوستان خود اضافه کند نه آن که دوستی را از دست بدهد. حجت الاسلام والمسلمین قرائتی در ادامه به حدیثی درباره صدقه دادن اشاره کرد و گفت: برکت مربوط به این است که نیاتمان را توسعه دهیم مثلا می توان به نیت سلامتی همه صدقه داد. حجت الاسلام و المسلمین قرائتی تاکید کرد: اگر در زمینه های مختلف علمی و پزشکی پیشرفت داریم باید در اخلاق نیز باید پیشرفت داشته باشیم. این مفسر قرآن با اشاره به آیاتی از کلام الله مجید گفت:قرآن می فرماید هر قدمی برای دیگران برداری مشابهش را دیگران برای شما بر می دارند. وی افزود: اگر در هر دید و بازدید نوروزی گرهی از کار مردم باز شود ، در ایام نوروز چندین میلیون مشکل مردم رفع خواهد شد و آثار گشودن گره از کار مردم این است که گره کار خودمان نیز باز می شود. حجت الاسلام و المسلمین قرائتی ادامه داد: مشکلات بستگان را می شود در عید حل کرد و امیدوارم عید امسال با برکت باشد. حجت الاسلام والمسلمین قرائتی بر ترویج فرهنگ تفسیر قرآن در میان جوانان و نوجوانان تاکید و اضافه کرد: در میهمانی های عید جملات کوتاهی از قرآن و تفسیر آن را بازگو کنید تا این میهمانی ها نورانی و با معنویت شود. وی گفت: در میهمانی های نوروزی جوانان البته با بیان و استدلال از خود توانمندی و نوآوری نشان دهند . حجت الاسلام والمسلمین قرائتی به این جمله اشاره کرد که در جایی نوشته شده بود«هر کاری را که بخواهید بکنید، راهش را پیدا می کنید و هر کاری را که نخواهید بکنید بهانه اش را پیدا می کنید». وی افزود: خیلی از کارها را می توانیم در دید و بازدیدهای عید انجام دهیم. حجت الاسلام والمسلمین قرائتی همچنین رعایت محرمات الهی اشاره کرد و گفت: محرم و نامحرم در دید و بازدیدهای نوروزی مختلط نشوند و عیدمان را با گناه مخلوط نکنیم. وی افزود: طبق فرموده قرآن علت این که گاهی گرفتار می شویم آن است که تقوایمان کم شده است و اگر تقوا داشته باشیم گرفتار نمی شویم پس برای آن که کارهایمان در آغاز سال نو و تا آخر سال پیشرفت داشته باشد تقوا داشته باشیم. حجت الاسلام والمسلمین قرائتی ادامه داد: خداوند در قرآن می فرماید اگر می خواهی راه را باز کنم ، تقوا داشته باش پس اگر اهل تقوا باشیم، روان می شویم و اگر تقوا نداشته باشیم کارها به مشکل بر می خورند. وی گفت: ازمصادیق تقوا این است که هنگامی که در مهمانی هستیم ، وقت نماز برخیزیم و نمازمان را بخواهیم که این حرکت در کودکان نیز اثر مثبت فراوان دارد. حجت الاسلام والمسلمین قرائتی تاکید کرد: می توان مهمانی برگزار کرد، لذت برد و خوش و بش هم داشت اما گناه هم نکرد . این صاحبنظر در معارف اسلامی در ادامه به اهمیت فرصت شناسی در اسلام اشاره کرد و گفت: از تلف شدن وقت غفلت نکنیم و از زمان به ویژه در ایام تعطیلات بیشترین استفاده را ببریم. وی بر برنامه ریزی برای اجرای طرح ها در تعطیلات از جمله تعطیلات نوروزی تاکید کرد. حجت الاسلام والمسلمین قرائتی با اشاره به روایتی از امام رضا(ع) در خصوص تقسیم اوقات شب و روز گفت: می توانیم از همه فرصت ها استفاده کنیم و اینگونه نباشد که همه این تعطیلات به خوش و بش کردن ، آجیل و شیرینی خوردن و دید و بازدید بگذرد. استاد قرآن و معارف اسلامی همچنین به آیات و روایاتی در مذمت اسراف اشاره کرد و افزود: عید نوروز عید معقولی است اما متاسفانه خلاف هایی هم در آن می شود مثلا در مهمانی ها ولخرجی و بریز و بپاش می شود. وی با تاکید بر این که اسراف از گناهان کبیره است ،گفت: علاوه بر اسراف در خورد و خوراک و خرید لباس و پوشاک ، گاهی درباره عمرمان اسراف می کنیم و قدر آن را نمی دانیم.

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی گفت: تلاش کنیم لذت عید و شادی آن و آغاز سال را با اسراف که گناهی کبیره است آلوده نکنیم. وی تصریح کرد: عقوبت اسراف ، تنگدستی و نداری است پس هرجا ولخرجی کنیم بالاخره در جایی گرفتار می شویم و این گرفتاری دارا و ندار نمی شناسد. صدا و تصویر دارد.  

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم اسفند 1390ساعت 16:52  توسط محمد رمضانی  | 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم اسفند 1390ساعت 16:3  توسط محمد رمضانی  | 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم اسفند 1390ساعت 13:52  توسط محمد رمضانی  | 

حجت‌الاسلام و المسلمين جاودان مطرح كرد/توصيه‌هايي براي مراقبه نوروزي در قبال مجالس غيبت و گناه

الآن ایام نوروز در پیش است. این تعطیلات برای دبیرستانی­ها و دانشگاهیان حدود 20 یا 25 روز است و انسان برای اینکه تمام سرمایه عمرش را در این مدت به باد دهد، فرصت دارد! وسائلش هم معمولا آماده است. در 20 مجلس شرکت می­کنیم و بعضاً در هر کدام 20 یا 30 غیبت می­شنویم، یا غیبت می­کنیم که این برای نابودی سرمایه تمام عمر کافی است. بیشتر هم هست. این یکی از مشکلاتی است که ممکن است به وجود بیاید.

ممکن است در برخی برخوردها و معاشرت­ها زمینه معاشرت حرام فراهم شود. این هم عاملی است که موجب می‌شود انسان همه چیزش را از دست بدهد. این دو مورد به‌ويژه برای جوانان و نوجوانان دو امتحان بزرگ است. پدران و مادران عزیز دست بچه­های‌شان را می­گیرند و با هم به جهنم می­روند. خب پدرها و مادرها چرا زور می­آورند؟

امروز یک آقای دانشجویی آمد و همین سؤال را از من داشت. گفت آقا پدر و مادر فشار می­آورند. من گفتم خب بنشینید و فکر کنید و راهی برای حفظ دین‌تان پیدا کنید. یک وقت انسان باید در دسترس آنها نباشد. برای حفظ دین‌تان فن به کار برید. جایی که انسان می­داند دینش در خطر است، شوخی بردار نیست. بنده تا به حال این مطالب را با این وضوح عرض نمی­کردم. اما چه کار می­توان کرد؟ برخی پدر مادرها بچه را نابود می­کنند. به چه دلیل زور می­گویند و فشار می­آورند؟ به چه دلیل می­گویند حتما باید به فلان مجلس بیایی که مثلا دختری هم در آنجا هست؟ برای شما پدر و مادر مشکلی به وجود نمی­آید اما برای جوان‌تان هزار مشکل به وجود می­آید.

جوان­ها! فکر کنید و راه پیدا کنید. راهی بیابید که پدر و مادر هم دل‌گیر نشوند. زیرا دل‌گیر شدن آن‌ها نیز خوب نیست. خدا راضی نیست. راهی بیابید که آنها دل‌گیر نشوند و شما هم گرفتار گناه نشوید. اگر انسان فکر کند و برای دینش غصه بخورد، ان‌شاء الله راهی پیدا می­شود.

در هرصورت صله رحمی که انسان در آن گرفتار گناه شود اصلا جایز نیست. نه اینکه واجب باشد. اصلاً جایز نیست. من به مجلسی بروم گرفتار چند غیبت و تهمت بشوم، اصلا جایز نیست. ببینید صله رحم جزو واجبات درجه اول است و قطع رحم جزو گناهان بسیار بزرگ است.

با این حال، اگر من به آنجا بروم گرفتار گناهی می­شوم و ممکن است دین مرا به باد دهد، جایز نیست. اگر خدایی نکرده، خدایی نکرده، پدر و مادری در چنین شرایطی ناراضی شدند، اطاعت از آنها لازم نیست. زمانی که دین در خطر باشد اطاعت از پدر و مادر لازم نیست.


برچسب‌ها: توصيه‌هايي براي مراقبه نوروزي در قبال مجالس غيبت و
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم اسفند 1390ساعت 13:43  توسط محمد رمضانی  | 

محمد سلطان الکتابی در شرحی بر این عکس بی نظیر نوشته است: این هفته تصمیم گرفتم قله کرکس را فتح کنم. کرکس بلند ترین قله استان اصفهان در شهرستان نطنزبا 3895 متر بلندی است. خوشبختانه هوا عالی و آسمان در بیشتر نواحی اطراف آبی و بدون ابر بود. با این حال صعود به بلندای 3895 متری و گذر از میان حدود یک متر برف، ماجراجویانه و لذت بخش بود. تصور کنید بر فراز قله چه شد!؟ دماوند، گنبد گیتی، که در حدود 300 کیلومتر از آنجا دورتر است، بر فراز افق شمالی سر بلند و استوار خودنمایی می کرد! اتفاقی بسیار کم نظیر و فراموش ناشدنی بود؛ چرا که این تجربه‌ی ارزشمند، بسیار به ندرت ممکن است برای کسی پیش آید.


برچسب‌ها: جلوه دماوند از کرکس نطنز
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم اسفند 1390ساعت 0:33  توسط محمد رمضانی  | 

بنابراطلاع واصله تعدادی از بازرسان شورای محترم نگهبان جهت بررسی وپیگیری امور انتخابات شهرستان نطنز وقمصر به این شهرستان مراجعه وپس ازبررسی های مختلف به تهران مراجعت نموده اند . اما نکاتی چند بامردم فهیم وقدرشناس نطنز وبادرود وقمصر :
برگزاری وفرایند مربوط به انتخابات از اصول اولیه دموکراسی ومردم سالاری دینی هست که با انقلاب اسلامی معناومفهوم واقعی ان متبلور گردید .پس برما واجب است که قدراین ودیعه الهی رابدانیم
تمکین واطاعت از قانون وتمسک به الزامت قانونی از دیگر وووظایف مردم است .
رعایت انصاف وبی طرفی از سوی مجریان وناظران انتخابات مورد انتظارمیباشد
بایدبدانیم که تایید انتخابات یا ابطال ان ازسوی شورای محترم نگهبان براساس مستندات وقوانین ونظریات کارشناسان واجرای عدل وحقوق بیت المال وحاکمیت باید صورت پذیرد وهرکدام ازاین دو اتفاق که صورت گرفت از سوی مردم این حوزه انتخابیه بایستی مورد تمکین قرارگیرد وباعث ارامش روحی وروانی مردم باشد.
انشالله

 


برچسب‌ها: سخنی بامردم شهرستان نطنز وبادرود وقمصر
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم اسفند 1390ساعت 0:29  توسط محمد رمضانی  | 

پرونده هاي 32 حوزه‌ انتخابيه ديگر در جلسه شوراي نگهبان مطرح و صحت انتخابات اين حوزه ها مورد تاييد قرار گرفت. به گزارش اداره كل روابط عمومي شوراي نگهبان، اين شورا طي نامه اي به وزارت كشور اعلام كرد : نظر به برگزاري انتخابات نهمين دوره مجلس شوراي اسلامي در مورخ 12/12/1390 و با عنايت به ماده 73 قانون انتخابات، پرونده هاي حوزه هاي ‌ انتخابيه ذيل در جلسه شوراي نگهبان مطرح و صحت انتخابات اين حوزه ها مورد تاييد قرار گرفت.

 1-كهنوج،منوجان،رودبارجنوب،قلعه گنج،فارياب

 2-باغملك

 3-اسفراين

 4-آستانه اشرفيه

 5-رباط كريم،بهارستان

 6-خاش،بخشهاي نصرت آباد،ميرجاوه،كورين

 7-بابلسر و فريدونكنار

 8-كليبر،خداآفرين،بخش هوراند

 9-آستارا

 10-فومن،شفت

 11-قائم شهر،سوادكوه،جويبار

12-پيرانشهر،سردشت

 13-بوئين زهرا

 14-انديمشك

 15-لنجان

 16-پارس آباد،بيله سوار

 17-بهار،كبودرآهنگ

 18-اردبيل،نمين،نير،سرعين

 19-پلدختر

 20-دشتستان

 21-مباركه

 22-فيروزآباد،قير و كارزين،فراشبند

 23-لنگرود

 24-اردكان

 25-ايرانشهر،سرباز،دلگان بخشهاي فنوج،بنت،لاشار،آشار

 26-كنگاور،صحنه،هرسين

 27-پاكدشت

 28-بندرلنگه،بستك،پارسيان

 29-تربت جام،تايباد،باخزر

 30-سنندج،ديواندره،كامياران

 31-خواف،رشتخوار

 32-دشتي،تنگستان


برچسب‌ها: شوراي نگهبان صحت انتخابات 32 حوزه انتخابيه ديگر را
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم اسفند 1390ساعت 0:28  توسط محمد رمضانی  | 

اسمان غرق خیال است کجایی اقا

اخرین ساعت سال است کجایی اقا

یک نفس عاشق اگر بود زمین می فهمید

عاشقی بی تو محال است کجایی اقا


برچسب‌ها: اخرین ساعت سال
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم اسفند 1390ساعت 0:21  توسط محمد رمضانی  | 

در نامه 21 تشكل و مؤسسه به محضر رهبر معظم انقلاب عنوان شد/
پنج پيشنهاد در آستانه تشكيل اولين جلسه شوراي عالي فضاي مجازي

 

21 تشكل و موسسه علمي و فرهنگي با انتشار نامه‌اي به محضر رهبر معظم انقلاب اسلامي با استقبال و تشكر از تشكيل شوراي عالي مجازي با حكم ايشان، پنج پيشنهاد خود را مطرح كردند.

به گزارش رجانيوز، شوراي عالي مجازي چهارشنبه 17 اسفند با حكم رهبر معظم انقلاب براي تعدادي از شخصيت‌هاي حقيقي و حقوقي تشكيل شد و بنا به گفته‌ي رئيس سازمان صداوسيما كه از اعضاي حقيقي اين شوراست، قرار است اولين جلسه‌ي آن در روز شنبه 27 اسفند تشكيل شود.

مقام معظم رهبري در حكم خود براي اعضاي اين شورا، تأكيد كردند كه اين شورا بايد مركز ملي فضاي مجازي را تأسيس كند.

متن حكم را از اينجا بخوانيد

در نامه‌اي كه اين 21 تشكل و مؤسسه در آستانه تشكيل اولين جلسه شوراي عالي فضاي مجازي امضا كردند، آمده است:

محضر مبارک رهبر فرزانه انقلاب اسلامی

باعرض سلام و ادب

حکم تاسیس شورای عالی فضای مجازی، که از سوی حضرتعالی صادر شد، نشان دیگری از نقش بی‌بدیل مقام ولایت و رهبری، در هدایت حکیمانه امور کلان کشور بود. همچنین این حکم تاریخ‌ساز، عمق توجه و مطالبات جنابعالی در حوزه فضای مجازی را بر همگان آشکار كرد.

با اجرایی شدن این حکم، تحولات چشم‌گیری در عرصه فضای مجازی کشور رخ داده و اقشار گوناگون مردم، شاهد جهش در دریافت خدمات گسترده و مفید فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطاتی خواهند شد. همچنین تفاوت سطح و اختیارات این شورا نسبت به شوراهای قبلی، توام با دستور به ایجاد مرکزی ملی ذیل این شورا، موجب خواهد شد تا تعدد متولیان و ناهماهنگی و سرگردانی مجریان، جای خود را به همکاری و هم‌راستایی اقدامات در جهت بهره‌گیری حداکثری از فرصت‌ها بدهد.

مراکز دانشگاهی، کانون‌های تفکر و تشکل‌ها و موسسات علمی و صنعتی امضاکننده این نامه، ضمن شکرگزاری این رویداد مبارک و انگیزه‏بخش، در راستای حمایت از فرامین حکیمانه معظم‌له اعلام می‌دارند:

1- سرعت تغییرات و تنوع خدمات در حوزه فضای مجازی در دنیا، به حدی رسیده است که دیگر بدون تسلط بر "دانش و فناوری"، نه‌تنها قادر به نوآوری و پیش‌آهنگی در این عرصه نخواهیم بود، بلکه حتی در مقام بهره‌برداری و استفاده از خدمات فضای مجازی نیز دچار موانع و وابستگی‌ها خواهیم شد. لذا مجهز شدن به "دانش و فناوری" در این عرصه، به‌ویژه برای کشوری مانند جمهوری اسلامی ایران که مشی‌اي مستقل و تمدن‌ساز دارد، تنها یک انتخاب یا اولویت نیست، بلکه یک "ضرورت" است.

2- "استفاده حداکثری از ظرفیت‌های متخصصان و شرکت‌های داخلی" و "پرهیز از خرید بی‌رویه خارجی"، که بارها مورد تاکید حضرتعالی قرار گرفته است، نه‌تنها فرصت بزرگی برای اشتغال‌زایی و رشد اقتصادی ایجاد می‌کند، بلکه خطر وابستگی و تاثیرات فرهنگ غربی را نیز کاهش می‌دهد؛ این در حالی است که برخی مدیران دستگاه‌ها، مسئولیت "ساخت داخل سامانه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری" را از خود سلب كرده و صرفاً خود را مسئول "اپراتوری و ارائه خدمات" ولو برمبنای سامانه‌های خریداری‌شده از خارج می‌دانند.

3- همان‌طور که در حکم حضرتعالی بر "هدف‌مند" شدن سرمایه‌گذاری‌ها در کنار "وسیع" بودن آن، تاکید شده است، از مدیران محترم انتظار می‌رود سرمایه‌گذاری در ایجاد سازوکارها و زیرساخت‌های نرم‌افزاری مورد نیاز در حوزه فضای مجازی را بر سرمایه‌گذاری‌های سخت‌افزاری و کم‌بهره ارجح بدانند.

4- یکی از ویژگی‌های مهم نسل‌های نوین فناوری‌های اطلاعاتی و فضای مجازی، "تعاملی" بودن آن است که ارجح دانستن "سازوکارهای هدایت تقاضا و جلب مشارکت مخاطبین" را بر "تولید و انتقال یک‏سویه محتوا" می‌طلبد.

5- اختیارات درنظرگرفته‌شده برای "مرکز ملی فضای مجازی"، به‌خصوص نقش تصمیم‌گیری آن، نشانگر اهمیت و حساسیت ویژه آن است. در این راستا از اعضای محترم شورا انتظار می‌رود ضمن تشکیل سریع و مستمر جلسات و تسریع در ایجاد این مرکز، در فرایند انتخاب مدیران این مرکز و همچنین در تنظیم روابط آن با سایر دستگاه‌های کشور و تقسیم کار بین دستگاه‌ها، دقت لازم را به عمل آورند.

در پایان فرزندان شما، سرشار از امید و باور به توان نیروهای داخلی، آمادگی خود را برای ورود به عرصه‌های مختلف گفتمان‌سازی، جریان‌سازی، مطالبه از مسئولین، ایده‌پردازی و تولید فکر و محتوا در حوزه فضای مجازی اعلام داشته و توانایی عبور از سازوکارها و روندهای حاکم بر فضای مجازی جهان و معرفی الگوهای نوین و اسلامی در این عرصه به جهانیان را در خود می‌بینیم.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم اسفند 1390ساعت 23:46  توسط محمد رمضانی  | 

در واکنش به اظهارات اخیر احمدی‌نژاد در مجلس
متکی: احمدی‌نژاد گستاخانه به هنجارشکنی می‌پردازد

برخی اظهارات احمدی‌نژاد از مصادیق تشویش اذهان عمومی و قابل تعقیب قضایی است

 
وزیر خارجه سابق کشورمان سخنان اخیر احمدی‌نژاد در مجلس را مصداق بارز تهمت و افترا خواند و یادآور شد که نامه اطلاع احمدی‌نژاد از ماموریت وزیر خارجه به سنگال در سوابق دفتر رئیس‌جمهوری موجود است.
آفتاب: وزیر خارجه سابق کشورمان سخنان اخیر احمدی‌نژاد در مجلس را مصداق بارز تهمت و افترا خواند و یادآور شد که نامه اطلاع احمدی‌نژاد از ماموریت وزیر خارجه به سنگال در سوابق دفتر رئیس‌جمهوری موجود است.

منوچهر متکی وزیر خارجه سایق کشورمان در پاسخ به اظهارات محمود احمدی‌نژاد در مجلس با اشاره به جمله معروف منسوب به ابوعلی سینا که می‌گوید "اگر برای یک کار "اشتباه"، هزار "توجیه" بیاورید می‌شود "هزار و یک اشتباه" گفت: سخنان و رفتار آقای احمدی‌نژاد فرزند خودسر خانواده‌ای را ترسیم می‌کند که با سوء استفاده از حمایت‌های بی‌دریغ و با سعه‌صدر بزرگ خانواده، به جای قدرشناسی و احترام، گستاخانه به هنجارشکنی می‌پردازد و هیچ مرزی در الزامات سخن گفتن به خصوص منطبق بودن با حق، عدل و صداقت و آراسته بودن با منطق و انصاف را پاس نمی‌دارد.

هواپرستانه سخن نگفتن از آموزه‌های اسلامی و سیره نبی مکرم اسلام (ص) است که فرمودند: "ما ینطق عن الهوی".

متکی افزود: برخی از اظهارات آقای احمدی‌نژاد در مورد وزیر امور خارجه سابق کشورمان از مصادیق تهمت و افترا و به دلیل تکرار از مصادیق تشویش اذهان عمومی و قابل تعقیب قضایی است. البته اینجانب بنا به مصالحی که از مهمترین آنها حفظ آرامش عمومی جامعه و مورد تاکید مقام معظم رهبری است، از پیگیری آن صرف‌نظر می‌کنم هر چند که در روز قیامت، خداوند متعال بهترین و عادلترین قضاوت‌کنندگان بین بندگان خود خواهد بود.

به گزارش فارس، وی درباره این سخن احمدی‌نژاد که مدعی شده بود ماموریتی برای سفر به سنگال وجود نداشته است، توجه احمدی‌نژاد را به نامه‌ اطلاعی که حدود یک ماه پیش از سفر به سنگال پیرامون این سفر و اهداف مورد نظر نگاشته بود جلب کرد و افزود: آن نامه هم اینک در سوابق دفتر رئیس‌جمهور موجود است.
 
+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم اسفند 1390ساعت 19:46  توسط محمد رمضانی  | 

 

خبرگزاری فارس: رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه عید نوروز را روز گشایش و فرج دانست و گفت: امام صادق (ع) فرموند که روز نوروز، اول بهار روزی است که ما توقع فرج حضرت مهدی (عج) را داریم.

 به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزرای فارس حجت‌الاسلام سیدرضا تقوی رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور که پیش از خطبه‌های امروز نماز عبادی سیاسی جمعه تهران سخن می‌گفت به جایگاه سنت‌ها در سیره علوی اشاره کرد و اظهار داشت: در خصوص معنای سنت باید گفت که اهل لغت آن را به معنای طریقه، راه، روش، عادت و رفتار معنا کرده‌اند ولی این کلمه در حوزه‌های مختلف تعریف خاص دارد.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه با بیان اینکه نظر ما به سنت از دیدگاه جامعه‌شناسی است، تصریح کرد: جامعه شناسان سنت را اینگونه تعریف می‌کنند رسم‌های ریشه‌دار عمومی که به اقتضاء کهنگی خود از حرمت اجتماعی برخوردار هستند.

وی با تأکید بر اینکه در اصطلاح جامعه‌شناسانه می‌توان در مورد سنت به چند نتیجه دست یافت، یادآور شد: سنت‌ها جنبه تقدس برای مردم دارند و دارای ریشه‌های تاریخی هستند؛ همچنین سنت‌ها نمایانگر شخصیت جمعی جوامع هستند و بخشی از فرهنگ عمومی را تشکیل می‌دهند.

حجت‌الاسلام تقوی با بیان اینکه ملت‌ها با سنت‌های خود زندگی می‌کنند، افزود: ازدواج، سیر و سفر، تربیت، آداب اجتماعی، محبت، کینه، روح و روان جامعه از سنت‌ها تأثیر می‌پذیرند.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه در ادامه به انواع سنت‌ها اشاره و اضافه کرد: سنت‌ها به دو بخش حسنه و سیئه یعنی خوب و بد تقسیم می‌شوند؛ سنت‌های خوب آثار خوب در جامعه دارند اما سنت‌های بد جامعه را به انحراف می‌کشاند و مشکلات زیادی را در حوزه‌های مختلف زندگی انسان فراهم می‌کند.

وی در عین حال به پایه گذاران سنت‌ها اشاره کرد و گفت: هرکس سنتی را پایه‌گذاری و آن در میان جامعه رواج پیدا کند اگر سنت خوبی باشد اجری نیز نصیب مؤسس آن خواهد شد اما اگر سنت بدی باشد گناه نصیب فرد پایه‌گذار می‌شود.

حجت‌الاسلام تقوی با طرح این سؤال که موضع اسلام نسبت به سنت‌هایی که اسلامی نیست و در جامعه رواج دارد چیست، گفت: در جامعه‌ای مثل جامعه ما که سنت‌های باستانی در آن وجود دارد و نسل به نسل در جامعه منتقل شده باید دید نگاه اسلام به این نوع اعیاد چگونه است.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه بر همین اساس به قرن اول و دوم هجری اشاره و تصریح کرد: مسلمانان در آن زمان به این باور رسیده بودند که فرهنگی جامع‌تر و برتر از اسلام وجود ندارد و هیچ شرف و فضیلتی برتر از اسلام نیست؛ همچنین اسلام معتقد به تبادل فرهنگی بوده و مسلمانان آداب و اخلاق اسلامی را مبتنی بر فطرت بشری دانستند که قابل انتقال است.

وی با تأکید بر اینکه اسلام سنت‌های نیک ملت‌ها را می‌پذیرد، اظهار داشت: اسلام معتقد است که این سنت‌ها می‌تواند موجب همدلی و همبستگی جوامع انسانی شود اما مسلمانان با سنت‌های بد که ریشه در جهل داشت و باعث سقوط انسان می‌شد مبارزه می‌کردند.

حجت‌الاسلام تقوی با بیان اینکه هر ملتی برای سال خود یک آغاز دارد و آن روز را جشن می‌گیرد، اظهار داشت: این امر در میان ملت‌ها مطلوب و محبوب به شمار می‌رود.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه بر همین اساس به عید نوروز اشاره کرد و افزود: پیشوایان ما از این سنت باستانی استقبال و برای آن احکامی بیان کردند تا در جهت تکامل انسان از آن استفاده کنند.

وی همچنین عید نوروز را روز گشایش و فرج دانست و گفت: امام صادق (ع) فرموند روز نوروز اول بهار روزی است که ما توقع فرج حضرت مهدی (عج) را داریم.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم اسفند 1390ساعت 14:25  توسط محمد رمضانی  | 

 

واژگون شدن 2 دستگاه خودروی مسافربری براثر تندباد در نطنز یک کشته و 30 مجروح برجا گذاشت. براثر این تندباد که سرعت آن بیش از 130 کیلومتر در ساعت بود ، یک دستگاه اتوبوس با 36 مسافر که از اصفهان به سمت کاشان در حرکت بود در آزادراه امیرکبیر نطنز واژگون شد که 25 نفر زخمی شدند.

 در حادثه دیگر که در محور روستای کشه به نطنز روی داد ، یک دستگاه مینی بوس با 16 مسافر براثر وزش باد و طوفان شدید واژگون شد که راننده آن در دم جان باخت و پنج مسافر هم مجروح شدند


برچسب‌ها: تندباد اتوبوسی را واژگون کرد
+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم اسفند 1390ساعت 14:13  توسط محمد رمضانی  | 

+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم اسفند 1390ساعت 0:19  توسط محمد رمضانی  | 

  بنا به گزارش آقای کیانوش مسئول اداره تولیدات گیاهی و دامی جهاد کشاورزی شهرستان نطنز ، عملیات برآورد و تأیید سوخت نفت گاز برای بخش کشاورزی شهرستان طی 3 ماهه چهارم سال 1390 به میزان 2.630.000 لیتر به پایان رسید.

ایشان اظهار داشت در ابتدای سه ماهه چهارم میزان 2.000.000 لیتر جهت مصارف بخش کشاورزی به شهرستان تخصیص داده شد ولی با توجه به فعالیتهای واحدهای مرغداری و گلخانه ها و تراکتورها و شرایط آب و هوایی میزان مصرف شده تا به امروز 2.630.000 لیتر می باشد که 70% آن در بخش مرغداریها و 30% در بخش گلخانه ها و ماشین آلات کشاورزی با قیمت یارانه ای 1500 ریال برآورد و تأیید گردید

 شایان ذکر است شهرستان نطنز با دارا بودن یکصد واحد مرغداری و 12 هکتار گلخانه و 300 دستگاه تراکتور و ماشین آلات کشاورزی در جایگاه والایی نسبت به شهرستانهای همجوار برخوردار است.

سه ماهه چهارم میزان 2.000.000 لیتر جهت مصارف بخش کشاورزی به شهرستان تخصیص داده شد ولی با توجه به فعالیتهای واحدهای مرغداری و گلخانه ها و تراکتورها و شرایط آب و هوایی میزان مصرف شده تا به امروز 2.630.000 لیتر می باشد که 70% آن در بخش مرغداریها و 30% در بخش گلخانه ها و ماشین آلات کشاورزی با قیمت یارانه ای 1500 ریال برآورد و تأیید گردید

 شایان ذکر است شهرستان نطنز با دارا بودن یکصد واحد مرغداری و 12 هکتار گلخانه و 300 دستگاه تراکتور و ماشین آلات کشاورزی در جایگاه والایی نسبت به شهرستانهای همجوار برخوردار است.


برچسب‌ها: مصرف سوخت نفت گاز شهرستان نطنز, در سه ماهه چهارم سال90, از مرز 2, 500, 000 ليتر, گذشت
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و پنجم اسفند 1390ساعت 23:49  توسط محمد رمضانی  | 

Aspire 8481 گرانترين لپ تاپAcerدر بازار لپ تاپ ايران است

به گزارش خبرنگار بازار باشگاه خبرنگاران، گرانترين لپ تاپAcerدر بازار لپ تاپ ايران است که با قيمت 1.239.000تومان در اين بازار ارائه ميشود.
اين مشاهدات حاکي از افزايش قيمت اين نوع لپ تاپ نسبت به قبل است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و پنجم اسفند 1390ساعت 23:30  توسط محمد رمضانی  | 

رئیس سازمان صداوسیما از افتتاح شبکه تلویزیونی ورزش با کیفیت «HD» خبر داد.
 
به گزارش فارس، سیدعزت الله ضرغامی در حاشیه افتتاحیه سامانه تلویزیون ۵ استان کشور، راجع به تکمیل فرایند دیجیتال‌سازی شبکه‌های تلویزیونی گفت: تکمیل جریان سیگنال رسانی دیجیتال تمام مراکز استان‌های کشور با سفر سال گذشته مقام معظم رهبری به استان قم شروع شد و با همکاری دست اندرکاران و تلاش شبانه روزی سازمان صدا و سیما هر استانی در نوبت اتصال دیجیتال قرار گرفت.
 
ضرغامی با بیان اینکه بسیاری از فرستنده‌های دیجیتال در داخل کشور ساخته می شوند و ما در این حوزه به خودکفایی رسیده‌ایم، اظهار داشت: ما در این حوزه به قدری رشد کرده‌ایم که حتی به لحاظ کیفی نیز می‌توانیم صادرات هم به دنیا داشته باشیم. در حال حاضر ما از پیشرفته‌ترین سیستم سیگنال رسانی بهره می‌بریم که این نوع سیستم در کشورهای محدودی به کار می‌رود، چون از لحاظ فناوری پیچیدگی‌های زیادی دارد.
 
وی با بیان اینکه پروژه بزرگی را به سرانجام رساندیم، تصریح کرد: در اقصی نقاط دنیا و کشورهای صنعتی پیشرفته، ابتدا سال‌های بسیاری فرهنگ سازی می کنند و بعد از آن سیستم‌های آنالوگ را به دیجیتال تبدیل می‌کنند، اما خوشبختانه این فرایند و استفاده درست در کشور ما به سرعت انجام شد و دراین باره مشکلی نداریم.
 
وی ادامه داد: البته در حال حاضر سیستم آنالوگ را قطع نمی کنیم، هرچند در برخی استان‌ها سیستم‌های دیجیتال به طور کامل فعالیت می‌کنند، ولی سیستم آنالوگ به صورت موازی در کنار دیجیتال قرار دارد و به مرور آن را قطع خواهیم کرد. البته باید بگویم که طی کردن مسیر دیجیتال نشات گرفته از یک حرکت جهادی است که ما آن را در سال جهاد اقتصادی انجام دادیم.
 
رئیس رسانه ملی گفت: امروز با افتتاح این سامانه در مراکز مازندران، گلستان، خراسان شمالی، کیش و آبادان، سیستم دیجیتال استانی ما تکمیل شد و  با سرمایه گذاری بیشتر در شهرها و روستاها آن را تکمیل می‌کنیم. البته در حال حاضر پوشش 60 درصدی با بسترسازی خوبی صورت گرفته است و امروز جمهوری اسلامی ایران در یکی از بزرگترین پروژه‌های ملی موفق شده است.
 
وی با عنوان اینکه امروز، جنگ نرم حرف اول را می‌زند، افزود: در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران به لحاظ تعداد شبکه‌ها، کیفیت و فناوری پیشرفته وضعیت خوبی دارد و مردم ما نشان دادند که بیش از هر شبکه دیگری به شبکه‌های داخلی اعتماد دارند، حتی بخشی از مردم هم که به شبکه‌های دیگر دسترسی دارند، آنها هم به شبکه‌های داخلی اعتماد دارند. ضمن اینکه طبق نظرسنجی که ما انجام دادیم، درصد بالایی از کسانی که شبکه‌های ماهواره‌ای را می‌بینند، اعلام کردند که ما به این شبکه‌ها اعتماد نداریم و اعتماد ما به شبکه‌های جمهوری اسلامی ایران است.
 
ضرغامی گفت: علت این عدم اعتماد نیز اتفاقاتی است که در کشور افتاد. راهپیمایی پر شور مردم در 22 بهمن و خلق روز باشکوه 12 اسفند نشان داد که مردم با شبکه‌های داخلی زندگی می‌کنند و هم‌پای آنها جلو می‌آیند.امسال ما در چنین شرایط خاصی یکی از استثنایی‌ترین انتخابات را به لحاظ حضور مردم داشتیم و این حضور را در شبکه‌های مختلف نشان دادیم. مردم با تحلیل‌های درست در انتخابات شرکت کردند و این نشان می‌دهد رسانه ملی در انجام وظایف خود موفق بوده است و این ارتباط و اعتماد متقابل میان مردم و رسانه ملی ایجاد شده است.
 
به گزارش فارس، ضرغامی در پاسخ به سوال دیگری راجع به توسعه کیفی و کمی شبکه‌های تلویزیون توضیح داد: گسترش کمی ادامه خواهد یافت و شبکه‌های جدیدی نیز در راه است که بسترسازی خوبی برای آن انجام شده است. با تلاش معاونت توسعه سازمان امکان بهره‌برداری از هشت شبکه دیگر فراهم می‌شود و در حال حاضر روی محتوای این شبکه‌ها کار می‌کنیم تا این شبکه‌ها به زودی افتتاح شود.البته شبکه‌های رادیویی هم از تنوع بالایی برخوردارند.
 
وی ادامه داد: نوآوری در شبکه‌های مجازی نیز وجود دارد و آی پی تی وی هم مکمل شبکه‌های اصلی به شمار می‌رود. با راه اندازی آی پی تی‌وی  در فضای سایبری کشور مردم تا هر زمان که خواستند برنامه‌های مورد نظر خود  را انتخاب می‌کنند. البته کیفیت پس از توسعه کمیت برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است که شامل حال تصویر می‌شود. برای راه انداری شبکه ورزش نیز که در حال حاضر مقدمات آن فراهم شده، از سیستم اچ دی استفاده خواهد شد. ضمن اینکه این شبکه متفاوت است، چون تجهیزات و امکانات آن به طور کامل اچ دی است و  در حال حاضر به صورت آزمایشی مسئولان سازمان مشغول بررسی این شبکه هستند تا بعد از بر طرف شدن اشکالات، این شبکه با کیفیت بالا افتتاح شود.

برچسب‌ها: افتتاح شبکه تلویزیونی ورزش با کیفیت «HD»
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و پنجم اسفند 1390ساعت 23:29  توسط محمد رمضانی  | 

مشاهدات خبرنگار باشگاه خبرنگاران از قيمت لپ تاپ هاي سوني در بازار لپ تاپ ايران بصورت زير است. در جدول مي بينيد که F 224FX/B همچنان به قيمت 1,769,000 صدر نشين لپ تاپ هاي سوني است.

 

 

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و پنجم اسفند 1390ساعت 23:23  توسط محمد رمضانی  | 

خبرگزاری فارس: سخنگوی شورای نگهبان از تائید صحت انتخابات مجلس نهم در 43 حوزه‌ انتخابیه دیگر توسط شورای نگهبان خبر داد.

خبرگزاری فارس: شورای نگهبان صحت انتخابات 43 حوزه انتخابیه دیگر را تایید کرد

به گزارش خبرنگار سرویس سیاسی خبرگزاری فارس، پرونده های حوزه‌های‌ انتخابیه ذیل در جلسه شورای نگهبان مطرح و صحت انتخابات این حوزه‌ها مورد تایید قرار گرفت.

1-تبریز،‌ آذرشهر، اسکو

2- قصرشیرین، سرپل ذهاب،‌گیلانغرب

3- سیرجان، بردسیر

4- ورزقان

5- بستان آباد

6- کاشان، آران و بیدگل

7- شیروان

8- اقلید

9- بم،ریگان، فهرج، نرماشیر

10- شیراز

11- ساوه، زرندیه

12- دورود، ازنا

13- شهرضا، دهاقان

14- مرودشت، ارسنجان، پاسارگاد

15- شازند

16- لاهیجان، سیاهکل

17- ورامین، پیشوا

18- ملایر

19- چابهار، نیک شهر، کنارک

20- زاهدان

21- میاندوآب، شاهین دژ، تکاب

22- سراوان، زابلی، سیب و سوران

23- فردوس، سرایان، طبس، بشرویه

24- سبزوار، جغتای، جوین، خوشاب

25- نیشابور، تخت جلگه

26- اراک، کمیجان، خنداب

27- مسجد سلیمان، لائی، اندیکا، هفتگل

28-نور،‌محمود آباد

29- میانه

30- هشترود، چاراویماق

31- ارومیه

32- بندرانزلی

33- بندر ماهشهر،‌امیدیه، هندیجان

34- بابل

35- خدابنده

36- کرج

37- شوشتر، گتوند

38- اسلام آباد غرب، دالاهو

39- اسدآباد

40- دهلران، دره شهر، آبدانان

41- دشت آزادگان، هویزه

42- دزفول

43- بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی‌آباد، خمیر


برچسب‌ها: شورای نگهبان صحت انتخابات 43 حوزه انتخابیه دیگر را
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و پنجم اسفند 1390ساعت 13:49  توسط محمد رمضانی  | 

 

360 شغل برای مددجویان كمیته امداد نطنز ایجاد شد

رییس كمیته امداد امام خمینی (ره) نطنز گفت: 360 شغل برای مددجویان و قشرهای آسیب پذیر این شهرستان امسال توسط این نهاد ایجاد شده است.

'محمدرضا مومی اردستانی' سهمیه اشتغال كمیته امداد امام خمینی (ره) نطنز را در سال جاری 234 نفر ذكر كرد و با اشاره به اقدام های این نهاد برای ایجاد مشاغل خانگی مددجویان اظهار داشت: چهار میلیارد و 500 میلیون ریال تسهیلات برای این منظور اختصاص یافته است.

وی خاطرنشان كرد: برای دریافت تسهیلات مشاغل خانگی 203 نفر از طرف این نهاد به بانك های عامل معرفی شده اند كه از این تعداد 84 نفر از آنها موفق به دریافت تسهیلات شده اند.

وی گفت: در مجموع امسال دو میلیارد و 931 میلیون ریال برای تسهیلات مشاغل خانگی به افراد واجد شرایط پرداخت شده است.

رییس كمیته امداد امام خمینی (ره) نطنز یادآور شد: مبلغ پرداختی به متقاضیان مشاغل خانگی بین 30 تا 50 میلیون ریال با توجه به نوع اشتغال است.

وی همچنین افزود: شش میلیارد ریال در سال جاری تسهیلات اشتغالزایی برای مددجویان كمیته امداد نطنز اختصاص یافته است.

وی تصریح كرد: از این میزان اعتبار تاكنون به 292 نفر از مددجویان زیر پوشش این كمیته از طریق قرض الحسنه و از طریق امدادی تسهیلات پرداخت شده است.

به گفته مومی اردستانی، از ابتدای سال جاری تاكنون 21 میلیارد و 630 میلیون ریال نیز تسهیلات اشتغال زایی به مددجویان زیر چتر حمایتی این نهاد پرداخت شده است.

رییس كمیته امداد امام خمینی (ره) نطنز اعتبار پرداختی به هر مددجو را تا سقف 200 میلیون ریال به صورت تلفیقی از صندوق امداد و قرض الحسنه بانك ها عنوان كرد.

حدود 800 خانوار در شهرستان نطنزازخدمات كمیته امداد امام خمینی (ره) این شهرستان بهره مند هستند.


برچسب‌ها: 360 شغل برای مددجویان كمیته امداد نطنز ایجاد شده ا
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و پنجم اسفند 1390ساعت 13:41  توسط محمد رمضانی  | 

بسم الله الرحمن الرحیم

«يا مقلب القلوب و الابصار يا مدبر الليل و النهار يا محول الحول و الاحوال حول حالنا الا احسن الحال»

عید نوروز سرآغاز طراوت طبیعت و جوان شدن جهان است و چه نیکوست که همراه با طراوت جهان، جان و دل انسان هم با ذکر خدا طراوت یافته و همه انسانها با کمک پروردگار یکتا ، نهال خیرخواهی و نیک خواهی را در دلهای خود کاشته و به یاری همنوعان بشتابند .
عید نوروز و فرارسیدن سال 1391 شمسی را به محضر مبارک رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) ، مردم شریف و ولایتمدار شهرستان نطنز بویژه خانواده های معزز شهداء ، جانبازان گرانقدر ، آزادگان سرافراز ، رزمندگان جان بر کف ، بسیجیان غیور و خانواده های محترم آنان تبریک عرض می کنم.

امیدوارم همانگونه که در سال گذشته در شهرستان نطنز توفیقات خوبی در جهت توسعه عمرانی و آبادانی و خدمات رسانی با عنایات حضرت حق و یاری مردم حاصل شد و مردم با حضور حماسی خود در راهپیمایی باشکوه یوم الله 22 بهمن و همچنین شرکت گسترده و حداکثری در انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی مراتب قدردانی خود را از نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ابراز داشته و مشت محکمی بر دهان یاوه گویان و آنان که با سیاه نمایی سعی در کمرنگ جلوه دادن خدمات 33 ساله نظام داشتند کوبیدند ، در سال جدید نیز با تعامل و همدلی مسئولین ، ایجاد فرصت های شغلی جدید ، تسهیل در تشکیل نهاد خانواده ، توسعه و پیشرفت صنایع ، معادن و کشاورزی ، خدمات همه جانبه در شهرستان ادامه یابد تا به حول قوه الهی و با همت جوانان شجاع و دلیر و سایر اقشار گرانقدر و توانای منطقه بتوانیم به قله های پیشرفت ، رفاه و عزت بیشتر نائل آییم .
ازخداوند متعال ، ارواح طیبه شهداء و روح ملکوتی حضرت امام خمینی (ره) استمداد می طلبیم که در سایه عنایات حضرت ولی عصر (عج) و با تأسی به منویات داهیانه مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) در سال 1391 ما را موفق به ارائه خدمات و جبران کاستی هایی نماید که در شان و منزلت مردم بزرگوار و عزیز شهرستان نطنز باشد.انشاءالله

مهدی سلیمانی

فرماندار شهرستان نطنز


برچسب‌ها: پيام نوروزي فرماندار نطنز به مناسبت قرار گرفتن در
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و پنجم اسفند 1390ساعت 13:39  توسط محمد رمضانی  | 

‌سقوط كوهنوردان در كوه كركس نطنز، دردناكترین حادثه سال 90 بود

مدیركل مدیریت بحران استان اصفهان، گرفتار شدن كوهنوردان در كوه 'كركس' و فوت پنج نفر آنها را، دردناكترین حوادث سال 90 عنوان كرد.

۱۰كوهنورد 21 بهمن سالجاری برای صعود به كوه 'كركس' واقع در شهرستان نطنز به این منطقه رفته بودند كه دچار حادثه شدند.

'منصور شیشه فروش' روز پنجشنبه افزود:آن زمان پس از دریافت این خبر یك بالگرد به همراه 42 نفر از نجاتگران كوهستان هلال احمر، یك تیم فدراسیون كوهنوردی، تربیت بدنی نطنز، هفت خودروی كمك دار، یك خودروی ارتباطات، تعدادی دستگاه زنده یاب و سگهای آموزش دیده و جستجوگر به این منطقه اعزام شدند.

وی یادآور شد: پنج حادثه دیده نجات یافتند و مابقی جان خود را از دست دادند كه از دردناكترین حادثه در سالجاری بود.

مدیركل مدیریت بحران استان اصفهان همچنین از كاهش 37 درصدی آمار حوادث این استان نسبت به سال گذشته خبر داد.

شیشه فروش افزود:این امر بدلیل انجام اقداماتی مانند رفع نقاط حادثه خیز جاده ها، اجرای طرح پیشگیری از سیل در مسیر جاده ها، مقاوم سازی ساختمانها و ارتقای سطح فرهنگ عمومی محقق شد.

وی اقدامات فرهنگی مانند آموزش و توزیع بروشورهای آموزشی در بین دانش آموزان توسط سازمان هلال احمر، مركز حوادث و فوریتهای پزشكی و شهرداری را در كاهش حوادث بسیار موثر عنوان كرد.

مدیر كل مدیریت بحران اصفهان، مهمترین اقدام در زمان بحران را حفظ آرامش و آماده كردن عوامل امدادی برای تصمیم گیری مناسب و به موقع دانست.


برچسب‌ها: مدیر كل مدیریت بحران اصفهان, ‌سقوط كوهنوردان در كوه كركس نطنز, دردناكترین حادثه سال 90 بود
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و پنجم اسفند 1390ساعت 13:35  توسط محمد رمضانی  | 

در اینجا بخشی که مورد نظر بود را اورده ایم

*العلامة الخامسة عشرة الكبرى: علامت پانزدهم

القادة

الخراساني

الخراساني هو الذي يسلم الراية إلى الإمام المهدي أو يكون أعلى منصب عند أهل (خراسان) حتى يسلم راية الولاية والقيادة إلى الإمام المهدي.

إذا خرجت خيل السفياني (عدو الإمام المهدي) إلى الكوفة بعث في طلب أهل خراسان، ويخرج أهل خراسان في طلب المهدي (أي لمبايعته) فيلتقي هو الهاشمي (الخراساني) برايات سود على مقدمته شعيب بن صالح (قائد الجيش) فيلتقي هو وأصحاب السفياني بباب إصطخر (منطقة بجنوب إيران) فيكون بينهم ملحمة عظيمة فتظهر الرايات السود (أي تنتصر) وتهرب خيل السفياني، فعند ذلك يتمنى الناس المهدي (أي لمبايعته كما بايعه اتباعه) ويطلبونه. - [19]

ورد في الروايات مواصفات الخرساني كالتالي: 1- سيد هاشمي حسيني. 2- من خراسان. 3- صبيح الوجه. 4- في خده الأيمن خال. 5- في يده اليمنى خال أو خلل (الخال في اللغة علامة ضعف).

...

برای دیدن متن کامل به ادامه مطلب مراجعه کنید


برچسب‌ها: علامات الظهور از ویکی پدیا عربی
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و پنجم اسفند 1390ساعت 13:21  توسط محمد رمضانی  | 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و پنجم اسفند 1390ساعت 1:32  توسط محمد رمضانی  | 

خبرگزاری فارس: پرونده های 25 حوزه‌ انتخابیه دیگر در جلسه شورای نگهبان مطرح و صحت انتخابات این حوزه ها مورد تایید قرار گرفت.

خبرگزاری فارس: شورای نگهبان صحت انتخابات 25 حوزه انتخابیه دیگر را تایید کرد

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، این شورا طی نامه‌ای به وزارت کشور اعلام کرد: نظر به برگزاری انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی در مورخ 12/12/1390 و با عنایت به ماده 73 قانون انتخابات، پرونده های حوزه‌های‌ انتخابیه ذیل در جلسه شورای نگهبان مطرح و صحت انتخابات این حوزه‌ها مورد تایید قرار گرفت.

 

1-قزوین، آبیک،البرز

2-شوش

3-بهشهر،نکا،گلوگاه

4-بافت،رابر،ارزوئیه

5-ملکان

6-علی آباد

7-شهربابک

8-رامهرمز،رامشیر

9-گرمی

10-شبستر

11-بوکان

12-همدان،فامنین

13-سروستان،خرامه،کوار

14-گلپایگان،خوانسار

15-اردل،فارسان،کوهرنگ،کیار

16-تفرش،آشتیان،فراهان

17-کرمانشاه

18-بهبهان

19-مرند،جلفا

20-بویراحمد،دنا

21-سنقر

22-آمل

23-لامرد،مهر

24-داراب،زرین دشت

25-سپیدان


برچسب‌ها: شورای نگهبان صحت انتخابات 25 حوزه انتخابیه دیگر را
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و چهارم اسفند 1390ساعت 19:53  توسط محمد رمضانی  | 

موسوی، محمد هاشمی، زنگنه و امامی کاشانی در دور جدید مجمع نخواهند بود

خبرگزاری فارس: آیت‌الله امامی کاشانی، حجت‌الاسلام محمدی ری‌شهری، بیژن زنگنه، محمد هاشمی و میرحسین موسوی در دور جدید مجمع تشخیص مصلحت حضور ندارند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، رهبر معظم انقلاب اسلامی طی حکمی اعضای جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام را منصوب کردند.

بر اساس این گزارش، رهبر معظم انقلاب، حجت‌الاسلام محمدی عراقی، حجت‌الاسلام مصباحی‌مقدم، محمد صفارهرندی، حسین محمدی، صادق واعظ‌‌ زاده و احمد وحیدی را به عنوان اعضای جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب و آیت‌الله امامی کاشانی، آیت‌الله محمدی ری‌شهری، بیژن زنگنه، محمد هاشمی و میرحسین موسوی را از دور جدید مجمع تشخیص مصلحت کنار گذاشتند.


برچسب‌ها: موسوی, محمد هاشمی, زنگنه, محمدی ری‌شهری, و امامی کاشانی در دور جدید مجمع نخواهند بود
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و چهارم اسفند 1390ساعت 19:52  توسط محمد رمضانی  | 

پاسخ مردم به تحریم انتخابات ...!


برچسب‌ها: تحریم انتخابات
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و چهارم اسفند 1390ساعت 18:56  توسط محمد رمضانی  | 

رژیم آل خلیفه هیئت حقوق بشر را به بحرین راه نداد!

کارشکنی های دولت بحرین باعث لغو سفر هیئت حقوق بشر به این کشور شد!برچسب‌ها: حقوق بشر در بحرین
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و چهارم اسفند 1390ساعت 18:54  توسط محمد رمضانی  | 

خبرگزاری فارس: آیت‌الله مجتبی تهرانی از اساتید برجسته اخلاق ضمن طرح این پرسش که «در لحظات آخر سال چه کنیم؟»، با استناد به احادیثی از امیرالمؤمنین، امام حسین و امام صادق علیهم السلام به این پرسش پاسخ گفت.

خبرگزاری فارس: واپسین لحظات سال و نوروز را چگونه سر کنیم

به گزارش خبرگزاری فارس، آیت‌الله مجتبی تهرانی از اساتید برجسته اخلاق با طرح این پرسش که «در نوروز چه باید کرد؟»، ضمن پاسخ به آن مباحثی را در این زمینه مطرح کرد که مشروح آن در پی می‌آید:

* ضرورت تنبّه در کنار مباحث علمی

اگر بنا باشد همیشه مباحث علمی را بدون اینکه در کنارش تنبّهی برای ما وجود داشته باشد مطرح کنیم فکر می‎کنم فایده‎ای نداشته باشد، لذا خوب است گاهی برای ایجاد تنبّه مسائلی را مطرح کرده و در آن تأمّل کنیم.

* غفلت از «مرور ایّام» و «گذشت زمان»

از جمله این مسائل مسئله «مرور ایّام» است. به تعبیر همگانی انسان گاهی از «گذشت زمان» غفلت می‎کند و این غفلت موجب می‏شود انسان از خواب غفلتی که او را فرا گرفته است بیدار نشود. در این عالم اموری که موجب اعتبار و پندپذیری می‏گردد زیاد است امّا انسان از آن عبرت نمی‎گیرد! علی(علیه‎السلام) می‏فرماید: «مَا أَکْثَرَ الْعِبَرَ وَ أَقَلَّ الِاعْتِبَارَ». یکی از موضوعاتی که انسان باید از آن پند و عبرت بگیرد و متنبّه و بیدار شود مسأله «گذشت زمان» است.

* هر «روز» در قیامت گواهی است بر اعمال انسان

امام صادق(علیه‎السلام) به نقل از آبای گرامشان در روایتی همه فهم، فرمودند: «مَا مِنْ یَوْمٍ یَأْتِی عَلَى ابْنِ آدَمَ إِلَّا قَالَ لَهُ ذَلِکَ الْیَوْمُ یَا ابْنَ آدَمَ أَنَا یَوْمٌ جَدِیدٌ»، هیچ روزی نیست که بر فرزند آدم وارد می‏شود مگر اینکه آن روز به او می‎گوید: من برای تو روزی نو و جدید هستم! «أَنَا یَوْمٌ جَدِیدٌ»، من نوروزم! من برای تو روز نویی هستم! «وَ أَنَا عَلَیْکَ شَهِیدٌ»، و من، یعنی زمان، نسبت به تو گواهی دهنده هستم! «فَافْعَلْ فِیَّ خَیْراً»، در من عمل خیر انجام بده، «وَ اعْمَلْ فِیَّ خَیْراً أَشْهَدْ لَکَ یَوْمَ الْقِیَامَةِ فَإِنَّکَ لَنْ تَرَانِی بَعْدَهَا أَبَداً»،  من در روز قیامت نسبت به اعمال تو شهادت می‎دهم و تو بعد از این هیچ‏گاه مرا نخواهی دید مگر در روز قیامت.

زمان‎ها می‎گذرد و همه آن‏ها برای انسان گواه هستند. این‏طور نیست که ما فکر می‎کنیم! اعمال و کردار ما در زمان‎ محو نمی‎شود، بلکه همه آن‏ها ثبت می‏گردد. به تعبیراتی که در روایات آمده است توجّه کنید! دارد که ایّام و روزها بر انسان شهادت می‎دهند و روز جدید که می‎آید زبان حالش با انسان این است که در من، عمل خیر انجام بده؛ چراکه من در روز قیامت بر اعمال تو شهادت می‏دهم.

* ما خود تشکیل‏دهنده زمان هستیم

حتّی بالاتر از آن، ما خود تشکیل دهنده زمان هستیم. این طور نیست که ایّام بگذرد و من ثابت باشم، روز برود و من ساکن بمانم. ما انسان‎ها تشکیل دهنده زمان هستیم. موجودات هستند که تشکیل دهنده زمان هستند. این نیست که روز بگذرد، ماه بگذرد، سال بگذرد، نه! بدانید این ما هستیم که می‏رویم و می‏گذریم و خواهیم گذشت.

* هر روز که می‏گذرد، تو کم می‏شوی!

از حسین‌بن علی(علیهما‎السلام) منقول است که فرمودند: «یَابنَ آدَم اِنَّمَا اَنتَ ایّامٌ کُلَّمَا مَضی یَومٌ ذَهَبَ بَعضُکَ»، ای انسان! ای فرزند آدم! تو روزگار هستی، «اِنَّمَا اَنتَ ایّامٌ»، تو خودت روزگار هستی، تو ایّام و روزها هستی، هر روزی که می‎گذرد مقداری از تو کاسته می‎شود. این طور نیست که تو ثابت باشی و روزگار بگذرد، تو ساکن باشی و او گذرا باشد. هر روز که می‎گذرد مقداری از ما نیز می‎گذرد و از ما کاسته می‏شود، هر ماه و سالی که می‏گذرد یک ماه و سال نیز از ما کاسته می‏شود؛ یعنی هر روز و ماه و سالی که می‏گذرد، به همان میزان سرمایه و هستی انسان که عمر او است نیز خواهد گذشت. با گذشت روز و ماه و سال هستی ما هم می‎گذرد.

* امسال هم «بخشی از هستی ما» از دست رفت!

یک سال دیگر گذشت، امّا آیا با سپری شدن این زمان من هنوز وجود دارم؟ خیر! همه هستی من وجود ندارد؛ با گذشت این سال بخشی از هستی من نیز گذشته است. لذا خوب است انسان نسبت به آنچه از او گذشت و از سرمایه و هستی‎اش کاسته شده متنبّه و متذکّر شود است. خوب است همان طور که نسبت به امور مادّی‎اش فکر می‏کند نسبت به عمر و هستی‎اش نیز فکر کند تا ببیند این سرمایه را در چه راهی مصرف کرده است.

* این ایّام، وقت حساب‏رسی نسبت به عمر است!

علی(علیه‎السلام) در روایتی به نقل از نبی اکرم فرمودند که؛ «أَکْیَسُ الْکَیِّسِین» زیرک‎ترین زیرکان، «مَنْ حَاسَبَ نَفْسَهُ»، کسی است که از خود حساب بکشد، «وَ عَمِلَ لِمَا بَعْدَ الْمَوْتِ» و کارهایش را در ارتباط با جهان دیگر انجام دهد. «فَقَالَ رَجُلٌ یَا أَمِیرَ الْمُؤْمِنِین»، وقتی علی(علیه‎السلام) این جملات را از پیغمبر نقل فرمود شخصی سوال کرد، «کَیْفَ یُحَاسِبُ نَفْسَهُ»، انسان چگونه از خود حساب بکشد؟ «قَالَ(علیه‎السلام) إِذَا أَصْبَحَ»، حضرت فرمود: هرگاه شب را به روز آورد، «ثُمَّ أَمْسَی»، و روز را به شب رساند، «رَجَعَ إِلَى نَفْسِهِ»، بازگشتی به خود داشته باشد، «وَ قَالَ یَا نَفْسِی»، و بگوید: ای فلانی! «إِنَّ هَذَا یَوْمٌ مَضَى عَلَیْکَ»، امروز روزی بود که بر تو گذشت، «لَا یَعُودُ إِلَیْکِ أَبَداً»، در حالی که هیچ‏گاه به سوی تو باز نمی‏گردد، «وَ اللَّهُ یَسْأَلُکِ عَنْهُ بِمَا أَفْنَیْتِهِ»، و خدا از تو می‏پرسد آن را در چه راهی مصرف کردی؟

در اینجا صحبت از روز نیست، حضرت دارد به زبان من و شما صحبت می‎کند، این روز و ایّام نیست که فانی شده، این بخشی از هستی ما است که گذشته و از دست رفته است. خداوند سوال می‏کند که این سرمایه را در چه راهی فانی کردی؟ «فَمَا الَّذِی عَمِلْتِ فِیهِ»، چه کاری در این روز انجام دادی؟ «أَ ذَکَرْتِ اللَّهَ أَمْ حَمِدْتِه»، آیا در این روز به یاد خدا بودی و او را حمد و ستایش کردی؟ «أَ قَضَیْتِ حَوَائِجَ مُؤْمِنٍ فِیهِ»، آیا در این روز خواسته و حاجت برادر ایمانی‎ات را با این که قدرت داشتی برآورده کردی؟ «أَ نَفَّسْتِ عَنْهُ کَرْبَهُ»، آیا از گرفتاری‎های او گره گشایی کردی؟ «أَ حَفِظْتِیهِ بِظَهْرِ الْغَیْبِ فِی أَهْلِهِ وَ وُلْدِهِ»، آیا در غیاب برادر مؤمنت اخوّت اسلامی و ایمانی را نسبت به خاندان و فرزندش رعایت کردی؟ «أَ حَفِظْتِیهِ بَعْدَ الْمَوْتِ فِی مُخَلَّفِیهِ»، آیا بعد از مرگ او از این حریم ایمانی نسبت به بازماندگانش حراست و مراقبت کردی؟  «أَ کَفَفْتِ عَنْ غِیبَةِ أَخٍ مُؤْمِنٍ»، آیا از غیبت کردن پشت سر برادر مؤمنت جلوگیری کردی؟ «أَعَنْتِ مُسْلِماً»، آیا کمک کار برادر مسلمانت بودی؟ «مَا الَّذِی صَنَعْتِ فِیهِ»، در این روز چه کار کردی؟

* روش تفکّر در ایام گذشته

علی(علیه‎السلام) روش تفکّر در ایّام گذشته را بیان می‎فرماید. در روایات نسبت به هر روز چنین سفارشی وجود دارد. آیا ما هر روز یک چنین محاسبه‎ای انجام می‏دهیم؟ یا حداقل هفته‎ای یک‎بار و یا ماهی یک‎بار می‏نشینیم فکر کنیم که چه کارهایی انجام داده‏ایم. برخی از افراد برای امور مادّی‎شان دفتر روزانه و هفتگی دارند و راجع به آنچه که در آن با توجّه به فعّالیت‏های آن روز یا آن هفته ثبت شده فکر می‏کنند. برخی هم دفتر سالانه دارند و در آخر سال بیلان کار خود را ارائه می‎دهند که در این سال چه کارهایی انجام داده‏اند.

* در لحظات آخر سال چه کنیم؟!

آیا سزاوار نیست که انسان هنگامی که لحظات آخر سالش فرا می‎رسد این‎طور فکر کند؟ یک سال بر ما گذشت! به عبارت دیگر بخشی از هستی ما رفت و هیچ‏گاه به ما برنخواهد گشت مگر در روز قیامت که این قطعه از هستی ما آن‏گاه به ما باز می‏گردد که نموداری از کردار گذشته‏مان در این سال را به ما نشان می‏دهد. همان طور که علی(علیه‎السلام) فرمود خوب است انسان بنشیند و در این باب فکر کند در سالی که گذشت و به اتمام رسید چه کردم؟ آیا به یاد خدا بودم؟ آیا او را ستایش کردم؟ آیا گرفتاری برادر مؤمنم را رفع کردم؟ آیا حاجتی از او برآورده کردم؟ آیا در غیابش مراقب بودم تا حیثیّتش را حفظ کنم؟ آیا در این سال به وظایف برادری و اسلامی خود نسبت به دوستانی که از دست دادم عمل کردم؟ آیا حال بستگان آنها را جویا شدم؟ ولو اینکه به حسب ظاهر از آنها دل‎جویی کنم؟

* در سالی که گذشت چه کردیم؟! الآن چه کنیم؟!

علی(علیه‎السلام) بعد از آنکه چند چیز برای روش تفکّر و محاسبه نسبت به گذشته آموخت فرمود: «‎مَا الَّذِی صَنَعْتِ فِیهِ»، به خود بگو: ای فلانی! در این روزی که گذشت و به عبارت دیگر قسمتی از وجود و هستی‏ات در این عالم که از دست رفت چه کردی؟ «فَیَذْکُرُ مَا کَانَ مِنْهُ»، پس گذشته را یادآور شود، «فَإِنْ ذَکَرَ أَنَّهُ جَرَى مِنْهُ خَیْرٌ»، اگر به گذشته مراجعه کرد و دید آنچه که بر او گذشته خیر بوده است، «حَمِدَ اللَّهَ وَ کَبَّرَهُ عَلَى تَوْفِیقِهِ»، حمد خدا را به جا آورد و بگوید: «الحمد لله» و نسبت به این موفقیتی که خدا به او عنایت فرموده بگوید: «الله اکبر» و بداند این توفیق هم از خدا بوده است، «وَ إِنْ ذَکَرَ مَعْصِیَةً أَوْ تَقْصِیراً»، و اگر دید گناهی انجام داده و خطایی از او سر زده، «اسْتَغْفَرَ اللَّهَ»، از خدایش پوزش بخواهد و استغفار کند، «وَ عَزَمَ عَلَى تَرْکِ مُعَاوَدَتِهِ»،  و تصمیم بگیرد که دیگر به آن گناه بازنگردد و آن را تکرار نکند.

اگر انسان بخواهد به معنای واقعی خودش را بسازد، یکی از راه‎های بزرگ برای سازندگی انسان توجّه به اعمال گذشته خود می‏باشد. خصوصاً از فرصت‎هایی که برای انسان پیدا می‎شود برای تنبّه و تذکّر خود و اینکه از خواب غفلت بیدار شود و نسبت به آینده‎ تنظیم شود استفاده کند که یکی از این فرصت‎ها پایان سالی است گذشت. امسال تمام شد و گذشت امّا ما چه کردیم؟

هستی و سرمایه‏ای که از ما کاسته شد را در چه راهی و چگونه مصرف کردیم؟ انسان نسبت به اعمال یک ساله‏اش بیلان آخر سال عرضه کند. همان طور که علی(علیه‎السلام) می‎فرماید این موجب می‎شود تا انسان نسبت به آینده‎اش مراقب باشد. امیدوارم خداوند به ما توفیق عنایت کند تا از گذشته‎های خود نسبت به آینده‎مان عبرت بگیریم!

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و چهارم اسفند 1390ساعت 17:27  توسط محمد رمضانی  | 

مطالب قدیمی‌تر