قاصدک طرق رود

نشریه جامعه طرقی و باسابقه ترین وبلاگ در حوزه خبر شهر طرقرود نطنز

نطنز سلام : همانگونه که استحضار دارید دکتر محمد حسن قدیری ابیانه  در انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه کاشان و آران بیدگل نامزد شد که در نهایت نتوانست به رغم رای بالایی که در شهر کاشان آورد و به عنوان نفر اول انتخاب شد به مجلس راه پیدا کند. وی روزهایی پس از انتخابات گفتگویی را با روزنامه کاشان انجام داد که این گفتگو را می توانید از طریق این آدرس در وبسایت شخصی ایشان بخوانید. اما نکته مورد نظر ما پاسخی است که دکتر قدیری به سوال یکی از خوانندگان وبسایتش در ذیل این مصاحبه داده است. بدون هیچ توضیحی این سوال و پاسخ را می آوریم.

سوال : دکتر شما که اینقدر اعتقاد به خدمت دارید و خودتون رو وقف خدمت به مردم کردید چه خدمتی به روستای خودتون (ابیانه) کردید؟


پاسخ دکتر قدیری ابیانه:
بنده روستای ابیانه را روستای محرومی نمی دانم که به دنبال جذب بودجه روستاهای محروم به ابیانه باشم. در کاشان هم گفتم که به دنبال ظلم به سایر مناطق به نفع کاشان و آران و بیدگل نیستم بلکه از حق مردم منطقه دفاع خواهم کرد. ضمنا گفتم که اگر نماینده شوم خود را وقف انجام وظیفه نمایندگی خواهم کرد. وگرنه هر مسئولیتی داشته باشم آن مسئولیت را انجام خواهم داد. مثلا وقتی سفیر بودم از حقوق کلیت ایران دفاع می کردم.

برچسب‌ها: قدیری ابیانه, مسئولیت, نطنز, کاشان
+ نوشته شده در  پنجشنبه سی و یکم فروردین 1391ساعت 19:18  توسط محمد رمضانی  | 

نطنز-فرماندار نطنز گفت: جاری شدن سیل در چند روز گذشته، 50 میلیارد ریال خسارت به این شهرستان وارد كرد.

'مهدی سلیمانی'، روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: این خسارت ها به روستاهای دو بخش مركزی و امامزاده این شهرستان وارد شده است.

وی افزود: مزارع، باغات، قنوات، كانال های آبیاری، ساختمان های دامداری ها، لوله های انتقال آب و راه های روستایی از جمله موارد آسیب دیده در جریان سیل روزهای اخیر این شهرستان بوده است.

وی تاكید كرد: شبكه های آب، برق، گاز و مخابرات، پل ها و راه های ارتباط برون شهری، خودروهای شهری، ماشین آلات و ادوات كشاورزی و شماری از واحدهای مسكونی این دو بخش نیز آسیب دیده اند.


برچسب‌ها: فرماندار, نطنز, سیل, خسارت
+ نوشته شده در  پنجشنبه سی و یکم فروردین 1391ساعت 19:14  توسط محمد رمضانی  | 

نطنز-تحول صنعت توریسم و گردشگری در كشور بافرهنگ و تمدن ساز ایران اسلامی نیازمند حمایت و توجه جدی مسوولان است.

به گزارش ایرنا، نطنز از جمله شهرهایی است كه با برنامه ریزی كارشناسی و حمایت از ایده های نو می تواند تحولی عظیم را شاهد باشد.

تصمیم گیری بر اساس پتانسیل آثار تاریخی و ابنیه و واقعیت های موجود در صنعت گردشگری این شهر می توان زیر ساخت های جدید مطابق با همان الگوهای قدیمی اما بر اساس ایده های نو زمینه رضایت بیشتر گردشگران را فراهم كرد.

مسجد جامع نطنز یكی از آثار ارزشمندی است كه بازدید از آن ممكن است ساعت ها روایت برای بیان به یك گردشگر داشته باشد و این در حالی است كه تنها به ابراز یك تاریخچه ساده از این اثر بسنده می كنند و گردشگر از درك قدمت و پیشیینه بافت اطراف مسجد و ارزش تاریخی آن بی نصیب می ماند.

مسجد جامع شهر همیشه از همان زمان های قدیم در مركز محله اصلی این شهر واقع شده است.

برای اینكه یك گردشگر بتواند از تمامی زیبایی ها و روایات تاریخی این اثر بهره مند شود، بایستی بازار، كاروانسرا ( تیمچه )، حمام، آب انبار، تكیه ها و كوچه پس كوچه های قدیمی در كنار این اثر تاریخی همچنان كه بوده احیا شود تا علاوه بر حفظ شكل قدیمی این محله و جاذبه ها و غنای فرهنگی آن به تولید سرمایه در صنعت گردشگری كمك شود.

' محله قصبه ' به عنوان مركز قدیمی و اصلی شهر نطنز این ویژگی های بالقوه را دارد ولی غیر از مسجد جامع و حسینیه اش بقیه آثار باقی مانده از گذشته در این محله، در حال حاضر جاذبه بالفعل برای صنعت گردشگری و جذب توریست ندارد.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نطنز در گفت وگو با ایرنا، با تاكید بر احیای این جاذبه ها گفت: این امر موجب رونق محل و بافت تاریخی شهر شده و موجب افزایش بازده صنعت گردشگری می شود.

' احمدرضا قاسمی ' افزود: احیای این بافت علاوه بر اینكه روح زندگی قدیمی و سنتی را در آنجا جاری می سازد و طراوت و نشاط گذشته را بار دیگر زنده می سازد، موجب راه اندازی مركز ثقل تجارت، كاسبی و درآمد مردم در این منطقه می شود.

وی یادآور شد: متاسفانه راسته بازار نطنز كه به بازار اصلی منتهی می شود در حال حاضر این جاذبه ها را نداشته و نیاز به احیا دارد تا با احیا و رونق گرفتن، مانع تردد وسایل نقلیه و حاكمیت روح زندگی ماشینی در آنجا شویم.

شهرستان نطنز دارای یكهزار و 800 اثر تاریخی، طبیعی و فرهنگی است كه تاكنون 115 اثر آن در فهرست آثار ملی كشور به ثبت رسیده است.

این شهرستان در 120 كیلومتری شمال اصفهان و 83 كیلومتری جنوب شرقی كاشان واقع است.

گزارش از مریم سادات موسوی


برچسب‌ها: تحول, صنعت, گردشگری, نطنز
+ نوشته شده در  پنجشنبه سی و یکم فروردین 1391ساعت 19:11  توسط محمد رمضانی  | 

نطنز-مدیر جهاد كشاورزی نطنز گفت: بارندگی های چند روز گذشته و جاری شدن سیل، بیش از9 میلیارد و 175 میلیون ریال خسارت به بخش كشاورزی این شهرستان وارد كرد.

'عبدالرضا مهدی بادی'، روز پنج شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: بارندگی های چند روز گذشته، خسارات بسیاری را به كشاورزان شهر 'نطنز'، 'بادرود'، 'خالدآباد'، مزارع 'خدابنده آباد' و 'علی آباد' روستای 'اسپیدان'، روستاهای 'نسران'، 'ابیازن'، 'اسپیدان' و 'خفر' از توابع دهستان 'كركس' و روستای 'صالح آباد' از توابع دهستان 'برزرود' وارد كرد.

وی افزود: یكهزار و 502 هكتار از محصولات زراعی از 20 تا 25 درصد و حدود شش هكتار از محصولات باغی حدود 80 درصد خسارت دیده اند.

وی، میزان خسارت به محصولات زراعی این شهرستان را بالغ بر شش میلیارد ریال و میزان خسارت به محصولات باغی را معادل 170 میلیون ریال ذكر كرد.

مدیر جهاد كشاورزی نطنز، با اشاره به وارد آمدن خسارت 60 درصدی به 9 رشته قنات این شهرستان در بخش مركزی گفت: این قنات ها بیش از سه میلیارد ریال آسیب دیده اند.

مهدی بادی افزود: همچنین، 900 متر از خطوط انتقال آب كشاورزی نیز حدود 20 تا 25درصد خسارت دیده است.

وی خاطرنشان كرد: جاری شدن سیل همچنین، به سه باب استخر ذخیره آب آسیب رسانیده است.

نطنز دارای 13 هزار هكتار زمین كشاورزی شامل هفت هزار و 500 هكتار آن زراعی و بقیه باغی است.

شهرستان نطنز با حدود 45 هزار نفر جمعیت در 120 كیلومتری شمال استان اصفهان واقع شده است.


برچسب‌ها: خسارت, كشاورزی نطنز
+ نوشته شده در  پنجشنبه سی و یکم فروردین 1391ساعت 19:9  توسط محمد رمضانی  | 

نطنز-رییس اداره تعزیرات حكومتی نطنز گفت: امسال تاكنون، 115 فقره پرونده تخلف توسط كارشناسان این اداره مورد رسیدگی قرار گرفته است.

'رحمت اله ابوذری'، روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: این پرونده ها در زمینه درج نكردن قیمت، گران فروشی، تداخل صنفی، ارایه نكردن فاكتور خرید، نداشتن پروانه كسب، صادر نكردن صورتحساب، تقلب، عرضه خارج از شبكه، امتناع از عرضه كالا، عرضه كالای قاچاق و رعایت نكردن ضوابط بهداشتی بوده است.

وی افزود: متخلفان 103 پرونده رسیدگی شده طرح نوروزی، به پرداخت بیش از 24 میلیون ریال محكوم شده اند.

وی تاكید كرد: شمار پرونده های رسیدگی شده در این اداره نسبت به مدت مشابه سال گذشته، حدود چهار درصد كاهش داشته است.

ابوذری تصریح كرد: همچنین، 130 مورد بازرسی توسط گشت های سیار طرح نوروزی این اداره از واحدهای صنفی این شهرستان انجام شده است.

شهرستان نطنز با حدود 45 هزار نفر جمعیت در 120 كیلومتری شمال استان اصفهان واقع شده است.


برچسب‌ها: تعزیرات حكومتی, نطنز
+ نوشته شده در  پنجشنبه سی و یکم فروردین 1391ساعت 12:23  توسط محمد رمضانی  | 

نطنز-سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نطنز، گفت: سه بند حوزه آبخیز روستای 'ابیازن' از توابع این شهرستان آبگیری شد.

' سعید زمانی '، روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: این سه بند، بر اثر بارندگی های اخیر به میزان 40 هزار متر مكعب آبگیری شد.

وی افزود: در حوزه آبخیز ابیازن شش پخش سیلاب وجود دارد كه حجم زیادی برای آبگیری دارند.

وی، با بیان اینكه این شش پخش سیلاب در سالهای گذشته به بهره برداری رسیده، تاكید كرد: این سه بند به لحاظ حجم آبگیری در بارندگی های اخیر بیشترین حجم آبگیری را در منطقه داشته است.

شهرستان نطنز با حدود 45 هزار نفر جمعیت در 120 كیلومتری شمال استان اصفهان واقع شده است.


برچسب‌ها: ابیازن, نطنز, حوزه آبخیز
+ نوشته شده در  پنجشنبه سی و یکم فروردین 1391ساعت 12:22  توسط محمد رمضانی  | 

خبرگزاری ایمنا: رییس اداره تبلیغات اسلامی نطنز گفت: امروزه جامعه ما نیازمند مرزبانانی آگاه و زمان شناس است.

به گزارش خبرنگار ایمنا از بادرود، حجت الاسلام سمیع الله مردان در دیدار با مبلغان خواهر حوزه علميه الزهرا(س) با اشاره به رسالت تبليغي حضرت فاطمه(س) در ابلاغ پيام وحي و سيره نبوي اظهار داشت: حضرت فاطمه(س) يکي از بهترين الگوهاي تبليغي براي تمام مبلغان خواهر است.
وی افزود: ایشان با فصيح ترين و رساترين بيان، پيام وحي را ابلاغ و از سيره و سنت نبوي پاسداري کردند که نمونه اعلاي سيره تبليغي ايشان، خطبه منحصر به فرد آن حضرت در مسجد مدينه است.
ریيس اداره تبليغات اسلامي نطنز افزود: امروز ما در مواجهه با يک جنگ نرم تمام عيار هستيم و جامعه ما نيازمند مرزباناني آگاه، هوشيار و زمان شناس است تا با شناخت درست موضوعات و بهره گيري صحيح از ابزارهاي تبليغي در اين صحنه حضور يابند.
وي گفت: در فضاي جنگ نرم جامعه بانوان ما آسيب پذيرتر هستند و بخش اعظم آن نيز ناشي از عدم شناخت و جهل در بين زنان است که مجموعه تبليغي مي توانند حضور اثرگذاري در ايجاد آگاهي بخشي و کاهش آسيب ها داشته باشند.
حجت الاسلام مردان در ادامه با اشاره به جايگاه معرفي الگوها در برنامه هاي تبليغي به بيان ويژگيهاي ممتاز حضرت زهرا(س) پرداخت.


برچسب‌ها: اداره تبلیغات اسلامی, نطنز
+ نوشته شده در  پنجشنبه سی و یکم فروردین 1391ساعت 12:17  توسط محمد رمضانی  | 

طبق خبر رسیده اقایان :

اکبر محمد حسینی ـ رضا مقیمی ـ حبیب ابوفاضلی ـ جواد صادقی ـ محمد علی رجب

به عنوان اعضای شورای اسلامی  شهر جدید تشکیل شده طرقرود انتخاب شدند.

 اخبار تکمیلی متعاقبا اعلام میگردد.


برچسب‌ها: شورای اسلامی, شهر طرقرود
+ نوشته شده در  چهارشنبه سی ام فروردین 1391ساعت 22:50  توسط محمد رمضانی  | 

 
مخفف Rich Site Summary به معنی " چکیده سایت " یا " مختصر و مفید سایت " است و به شما امکان می‌دهد تا از آخرین خبرها و عناوین سایت و یا وبلاگهای مورد علاقه خود با خبر باشید، بدون آنکه نیازی داشته باشید به آنها سر بزنید.

کاربردهای اصلی RSS دو مورد زیر هستند: - نمایش تازه‌ترین عناوین وب‌سایت‌های دیگر در وب‌سایت خود و یا بالعکس ( اشتراک مطالب جدید) - دریافت جدیدترین مطالب سایت‌های مورد علاقه با استفاده از نرم‌افزارهای ویژه ( وبگردی با کارآیی بیشتر)

بدون وجود RSS شما باید هر روز سایت های مورد علاقه خود را را چک کنید تا بتوانید از تازه های آنها با خبر شوید. اما با این تکنولوژی ، شما ، RSS چندین سایت را در یک برنامه RSS aggregator یا (RSS خوان) در کنار هم می بینیند و تایتل نوشته های اخیر سایت ها را بدون مراجعه به آنها مشاهده میکنید.

RSS Reader چیست؟ RSS Reader یک نرم‌افزار RSSخوان الکترونیکی است. اکنون نرم‌افزارهای بسیاری در این زمینه وجود دارند که می‌توان با دانلود آنها RSS خواند. اما به تازگی مرورگرهای اینترنتی نیز به سیستم RSSخوانی الکترونیکی مجهز شده‌اند. از نرم افزار های RSS خوان میتوان به Thunderbird و Google Reader اشاره کرد.

نمونه:

شما برای خواندن RSS  سایت قاصدک ادرس :http://qasedaketarq.blogfa.com/rss را در قسمت ادرس نوشته و بعد از اینکه صفحه مورد نظر باز شد قسمت Subscribe to this feed را کلیک کرده و انرا تایید میکنید و برای خواندن به قسمت favorites/feed در حاشیه سمت چپ رفته ضمن تنظیمات فید خبری را خوانده و استفاده میکنید. در حال حاضر وبلاگ قاصدک حدود ۳۰ فید خبری از وبلاگهای منطقه را در لیست فیدهای خود دارد .


برچسب‌ها: RSS چیست
+ نوشته شده در  چهارشنبه سی ام فروردین 1391ساعت 21:21  توسط محمد رمضانی  | 

در حاشیه ادعای واهی امارات در مورد جزایر ایران ...!!!


برچسب‌ها: امارات, جزایر ایران
+ نوشته شده در  چهارشنبه سی ام فروردین 1391ساعت 20:44  توسط محمد رمضانی  | 

نطنز سلام : رهبر معظم انقلاب ششم تیرماه ۱۳۹۰ در جمع مسئولان قوه قضائیه  درباره زیر سوال بردن اطلاعات  و گزارشهای رسمی سه قوه بیاناتی ایراد فرمودند که در ذیل گوشه ای از آن به سمع و نظر شما خواهد رسید . باشد که پند گیریم. اما بیانات گهربار رهبر معظم انقلاب:

يك چيزى كه ضد حالت اعتماد مردم است، اين است كه افرادى عليه قوه - چه اين قوه، چه قوه‌ى مجريه يا قوه‌ى مقننه - بنا كنند تشكيك كردن. عادت بدى پيدا شده است - البته اين جديد هم نيست، اينها هميشه بوده است؛ اما خب، حالاها چون وسائل ارتباط جمعى متكثر است، همه‌گير است، فراگير است، بيشتر خود را نشان ميدهد - اين عادت بد، تشكيك كردن در گزارشهاست. قوه‌ى قضائيه گزارش ميدهد، يك نفر مى‌آيد ميگويد كه از كجا معلوم اينها راست است. يك شبهه‌اى به وجود مى‌آورد. قوه‌ى مجريه گزارش ميدهد، يكى پيدا ميشود و ميگويد آقا از كجا معلوم اين آمارها درست باشد. تشكيك ايجاد ميكند. عين همين قضيه در مورد قوه‌ى مقننه هم هست. نميشود زحمات يك مجموعه‌ى انسانىِ فعال را با يك ان قلت بيجا و القاء شبهه‌ى بى‌مورد، همه را انسان زير پا له كند؛ اين غلط است. البته جلوى حرف كسانى كه اختيار حرف زدن خود را ندارند، نميشود گرفت؛ اما مسئولان متوجه باشند. رسانه‌هائى كه احساس مسئوليت ميكنند، متوجه باشند؛ بى‌دليل گزارشهاى رسمى مسئولان برجسته‌ى نظام را زير سؤال نبرند. هم در قوه‌ى قضائيه اين حرف هست، هم در قوه‌ى مجريه اين حرف هست، هم در قوه‌ى مقننه اين حرف هست. زير سؤال بردن فعاليتها، زحمات را ضايع ميكند. انسان مى‌بيند اين ايام در مورد آمارهاى قوه‌ى مجريه خدشه ميكنند، در مورد اظهارات و آمارهاى قوه‌ى قضائيه خدشه ميكنند، در مورد اقدامهاى مثبت و فعاليتهاى خوب قوه‌ى مقننه و مجلس القاء شبهه ميكنند؛ اين، اعتماد مردم را از بين ميبرد. ما به عنوان كسى كه مستمع و شنونده و مخاطب اين گزارشهاست، بايد هوشيارانه نگاه كنيم، اما گزارشها را تلقى به قبول كنيم. بايد تلقى به قبول كنيم. البته در مواردى ممكن است يك آمار دروغ، آمار غلط، آمار اشتباهى هم داده شود؛ اين را نبايد تعميم داد و شبهه كرد؛ اين، اعتماد مردم را از دستگاه‌هاى نظام، از بدنه‌هاى نظام سلب ميكند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه سی ام فروردین 1391ساعت 20:43  توسط محمد رمضانی  | 

حسین خاکیان عضو شورای اسلامی شهر بادرود، آمار جمعیت این شهر را بیش از آنچه داده شده است دانست و گفت :بر اساس تماس ها و یادداشت های انجام شده در درب منازلی که حضور نداشته اند به این نتیجه رسیده ایم که تعدادی از منازل مراجعه مجدد نشده است و جزء آمار شهری بادرود به حساب نیامده اند. سخنگوی شورای اسلامی شهر بادرود با بیان اینکه نرخ رشد جمعیتی بادرود بیش از دو درصد می باشد علی رغم این رشد جمعیت و طبق آمار سرشماری سال 1385 جمعیت بادرود در سال 1390 نسبت به سال 1385کاهش یافته است که نشانه غیر واقعی بودن سرشماری سال 1390 می باشد.

خاکیان با بیان اینکه دلایلی نظیر حضور افغانه و جمعیت مهاجر علت این کاهش بوده است را رد کرد و گفت :در سر شماری ها معمولا افراد و خانواده های خارجی و افغان ها که تعداد زیادی در این شهر زندگی می کردند به صورت مجزا آمار گیری می شده اند و ارتباطی با آمار سرشماری نفوس و مسکن ایرانی ها ندارد. خاکیان ابراز امیدواری کرد که مسوولین محترم نسبت به آمار واقعی جمعیت تلاش کنند چرا که برای ساماندهی برنامه های شهری و برنامه ریزی دقیق نیازمند آمار واقعی جمعیت هستیم .

نطنز سلام: ضمن اظهار احترام نسبت به حرفهای عضو و سخنگوی محترم شورای شهر بادرود ، امیدواریم دوستانی که در مجموعه نظام قرار دارند با تبعیت از فرمایشان رهبر معظم انقلاب برای مطامع شخصی و اثبات ادعاهایی که حتی اثباتش شاید چیزی عاید کسی ننماید آمارهای موجود را که با زحمت فراوان به دست می آید زیر سوال نبرند. دوستان می توانند با مراجعه به پایگاه اینترنتی مقام معظم رهبری در جریان این فرمایشان و راهبردها قرار گیرند.

ضمن اینکه هر گونه سر شماری و آمارگیری همیشه با درصدی خطا و اشتباه همراه است که مختص بادرود و نطنز و ... نمی باشد و اصولا دلیل متقنی برای رد نتایج سر شماری فراهم نمی کند. جناب آقای خاکیان پذیرفتیم که بادرود دو برابر نطنز جمعیت دارد خواهشا بنیانگذار سیرتهای غلط نشوید و سنگ بنای اشتباه جدیدی را در منطقه نگذارید و بر طبل اختلافات به صورت غیر مستقیم نکوبید . اگر رسم شود که هرکسی برای اثبات ادعای خود آماری رسمی از مجموعه نظام را زیر سوال ببرد دیگر سنگ روی سنگ بند نمی شود. موفق باشید برادر. از شما هم بابت این توضیحات عذر می طلبم


برچسب‌ها: اولین واکنش نسبت به نتایج سرشماری, توضیحات نطنز سلام
+ نوشته شده در  چهارشنبه سی ام فروردین 1391ساعت 20:38  توسط محمد رمضانی  | 

نطنز-رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نطنز، از صدور 73 مجوز مشاغل خانگی برای هنرمندان صنایع دستی این شهرستان در سال گذشته خبر داد.

'احمدرضا قاسمی'، روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: این صنایع شامل سفال، سرامیك،گلیم بافی، معرق، رودوزی سنتی، نگارگری ایرانی، قلم زنی روی چوب و فلز و دوخت لباس های سنتی بوده است.

به گفته وی، بیش از یك میلیارد و 700 میلیون ریال تسهیلات به این متقاضیان پرداخت شده است.

وی، با بیان اینكه این تسهیلات به 62 متقاضی پرداخت شده، افزود: این تسهیلات به صورت قرض الحسنه با كارمزد چهار درصد پرداخت شده كه در 36 قسط به صورت ماهیانه بازپرداخت خواهد شد.

قاسمی تاكید كرد: پرونده متقاضیان در كارگروه اشتغال شهرستان پس از بررسی و تایید به كارگروه منتخب استان ارسال و بعد از اعلام نتیجه، این افراد به بانك های عامل برای دریافت تسهیلات معرفی می شوند.

شهرستان نطنز با حدود 45 هزار نفر جمعیت در 120 كیلومتری شمال استان اصفهان واقع شده است.


برچسب‌ها: 73 مجوزمشاغل خانگی, برای هنرمندان, صنایع دستی, نطنز, صادر شد
+ نوشته شده در  چهارشنبه سی ام فروردین 1391ساعت 20:24  توسط محمد رمضانی  | 

نطنز-رییس اداره راه و ترابری نطنز، میزان خسارت های وارده به راه های اصلی، فرعی و روستایی این شهرستان بر اثر جاری شدن سیل در روزهای اخیر را بیش از یك میلیارد ریال اعلام كرد.

'جواد نظرپور'، روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا، با بیان اینكه هم اكنون تمامی راه های ارتباطی این شهرستان بازگشایی شده و رفت و آمد در آنها جریان دارد، اظهار داشت: بیشترین خسارت ناشی از بارش شدید باران در هفته جاری كه منجر به وقوع سیل شد به راه روستای 'صالح آباد' وارد شده است.

وی همچنین، از آسیب دیدگی 300 متر از محور اصلی نطنز به مورچه خورت خبر داد و گفت: بر اثر جاری شدن سیل به پل 'دالی' محور فرعی 'قلعه گوشه' و پل محور روستایی 'گودرزن' نیز آسیب وارد شده است.

نظرپور، با اشاره به بسته شدن محور روستایی گودرزن به مدت 12 ساعت، گفت: راهداران با ایجاد سپتیك و هدایت سیلاب موجود در پل به خارج، توانستند این جاده را نیز بازگشایی كنند.

وی تاكید كرد: 300 متر راه روستای 'گل آباد' و 500 متر از محور فرعی سه راهی 'شجاع آباد' به 'موغار' نیز آسیب دیده است.

به گفته وی، محور فرعی سه راهی 'شجاع آباد' به 'موغار' نیز دو ساعت بسته بود كه با تلاش راهداران، این مسیر نیز بازگشایی شد.

وی، با بیان اینكه سه گروه راهداری ثابت در راهدارخانه های مركزی نطنز، 'طرق' و پاسگاه 'هنجن' مستقر هستند، گفت: با تلاش راهداران از جمعه شب هفته گذشته گشت و نظافت حریم در راه های حوزه استحفاظی، لایروبی و تسطیح و آواربرداری از آب نماها و سطح روسازی راه ها، ترمیم نشست پشت پل ها و بهسازی و روكش آسفالت نواحی آسیب دیده انجام شده است.

نظرپور خاطرنشان كرد: هم اكنون، نیروهای راهداری در حال مرمت و اصلاح نقاط تخریب شده در جاده روستاهای 'قلعه گوشه' و 'ولوجرد' هستند.


برچسب‌ها: سیل یك میلیارد ریال به راه های نطنز خسارت وارد كرد
+ نوشته شده در  چهارشنبه سی ام فروردین 1391ساعت 20:22  توسط محمد رمضانی  | 

نطنز-سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نطنز گفت: حدود 30 گونه گیاه دارویی از مراتع این شهرستان برداشت می شود.

'سعید زمانی'، روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا، این گیاهان دارویی را شامل (گون) كتیرا، آنغوزه، زیره سیاه، آویشن، بومادران، خارشتر، چوبك، خاكشیر، خرفه، ریواس، شیرین بیان، شاهی، شوید كما و نعناع عنوان كرد.

وی، از كاكوتی، درمنه، درختچه گز، گزشاهی، كرچك، شكر تیغال، شاتره، گل ختمی، پونه كوهی، بنفشه، اكالیپتوس، اسپرزه و اسفناج كوهی به عنوان دیگر گیاهان دارویی نام برد كه از مراتع نطنز برداشت می شود.

وی افزود: حدود 30 هزار هكتار از مراتع این منطقه قابلیت بهره برداری انواع گیاهان دارویی را دارد.

زمانی، با بیان اینكه زمان برداشت گیاهان وحشی دارویی به نوع گیاه بستگی دارد، تاكید كرد: برداشت این گیاهان از اوایل اردیبهشت آغاز می شود و تا پایان شهریور ادامه دارد.

سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نطنز، از زیره، كتیرا و آویشن به عنوان گیاهان دارویی نام برد كه بیشترین متوسط برداشت محصول را در مراتع این شهرستان دارند.

زمانی همچنین، سطح زیر كشت گون را حدود 15 هزار هكتار بیان كرد و گفت: متوسط سالانه برداشت این محصول سه هزار كیلوگرم است.

وی، سطح زیر كشت آویشن را نیز 500 هكتار اعلام كرد و افزود: بطور متوسط سالانه500 كیلوگرم آویشن در این منطقه برداشت می شود.

به گفته زمانی، با توجه به 60 هكتار سطح زیر كشت محصول زیره در نطنز، سالانه 100كیلوگرم زیره نیز در این شهرستان برداشت می شود.

وی، از برگزاری كلاس آموزشی برای 400 نفر از كشاورزان، دامداران و بهره برداران در اداره منابع طبیعی این شهرستان خبر داد و گفت: این دوره آموزشی با هدف چگونگی بهره برداری و برداشت انواع گیاهان دارویی، عملكرد و ارزش اقتصادی آنها تشكیل شد.

مراتع شهرستان نطنز 230 هزار هكتار است.


برچسب‌ها: 30 گونه گیاه دارویی از مراتع نطنز برداشت می شود
+ نوشته شده در  چهارشنبه سی ام فروردین 1391ساعت 20:20  توسط محمد رمضانی  | 

نطنز-رییس اداره تعزیرات حكومتی نطنز گفت: میزان پرونده های وارده سال گذشته به این اداره نسبت به مدت مشابه سال قبل پنج درصد افزایش یافته است.

'رحمت اله ابوذری'، روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا، شمار پرونده های وارده در سال گذشته به این اداره را 704 فقره ذكر كرد.

وی، با اشاره به اینكه 675 فقره پرونده در سال گذشته مورد رسیدگی قرار گرفت، افزود: 537 فقره از این پرونده ها مربوط به بخش كالا و خدمات و 167 فقره مربوط به بهداشت بوده است.

ابوذری تاكید كرد: متخلفان پرونده های رسیدگی شده سال گذشته این شهرستان، به بیش از 358 میلیون ریال جزای نقدی محكوم شده اند.

وی، با بیان اینكه 24 فقره پرونده سال گذشته مربوط به قاچاق در سطح عرضه بوده است گفت: متخلفان این پرونده ها به بیش از 12 میلیون ریال جزای نقدی محكوم شدند.

وی تاكید كرد: شش فقره پرونده نیز مربوط به عرضه خارج از شبكه سوخت بنزین بوده كه متخلفان این پرونده ها به 17 میلیون ریال جزای نقدی محكوم شدند.

ابوذری، با اشاره به اینكه یك واحد تولیدی مواد غذایی در سال گذشته پلمپ شده و چهار كارخانه تولیدی مواد غذایی و بهداشتی به دلیل گرانفروشی و عدم رعایت مقررات بهداشتی به جریمه نقدی محكوم شده اند، تصریح كرد: متخلفان این پرونده ها، به 250 میلیون ریال جزای نقدی محكوم شده اند و پرونده تخلف یك كارخانه هنوز در حال رسیدگی است.

شهرستان نطنز با حدود 45 هزار نفر جمعیت در 120 كیلومتری شمال استان اصفهان واقع شده است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه سی ام فروردین 1391ساعت 20:13  توسط محمد رمضانی  | 

شهرستان نطنز

رديف

نام

آدرس

1                

امامزاده چهاربزرگوار طرق

روستاي طرق  طرقرود

2                

امامزاده ايوب

دهستان برزرود روستاي کمجان

3                

امامزاده بابا احمد

دهستان کرکس روستاي خفر

4                

امامزاده سيد مراد ريسه

نطنز مابين ريسه کندزويشته

5                

امامزاده زينب خاتون

دهستان برزرود  روستاي هنجن

6                

امامزاده داود هنجن

دهستان برزرود  روستاي هنجن

7                

امامزاده يحيي و طاهر

محله مزيد اباد

8                

امامزاده رقيه خاتون

بخش مرکزي

9                

امامزاده مير احمد السادات

روستاي جاريان بخش مرکزي

10             

امامزاده محمد و اقا علي  عباس

بادرود دهستان امامزاده اقا علي عباس

11             

امامزاده سليمان

دهستان چيمه رود روستاي بيدهند

12             

امامزاده سيد محمد سرشک

بخش مرکزي روستاي محل سرشک

13             

امامزاده سيد فاضل طامه

دهستان کرکس روستاي طامه

14             

 امامزاده سيد جلال الدين مهدي

دهستان چيمه رود روستاي تکيه سادات

15             

امامزاده چهار بزرگوار مزده

روستاي مزده  طرقرود

16             

امامزاده سيد صالح

بخش مرکزي روستاي صالح آباد

17             

امامزاده خواجه حافظ طامه

دهستان مرکزي روستاي طامه

18             

امامزاده  سلطان حسين ابيازن

 روستاي ابيازن دهستان کرکس

19             

امامزاده  سلطان گوراباد

دهستان کرکس روستاي اوره

20             

امامزاده زبيده خاتون

دهستان برزرود روستاي ابيانه

21             

امامزاده سيد اسماعيل برز

دهستان برزرود روستاي برزرود

22             

امامزاده بابا مير

مرکز شهر

23             

امامزاده چهار بزرگوار اوره( تربت )

دهستان کرکس روستاي اوره

24             

امامزاده سيد جعفري

دهستان برزرود روستاي فريزهند

25             

امامزاده کعبه بزرگ و کعبه کوچک

دهستان برزرود روستاي طاهر آباد

26             

امامزاده علي ميلاجرد

دهستان طرقرود روستاي ميلاجرد

27             

امامزاده سيد حسن واقف

روستاي افوشته

28             

امامزاده سيد محمد

وشوشاد

29             

امامزاده  شيخ عبدالصمد

نطنز مسجد جامع

30             

امامزاده عبدالصمد (صمديه)

علياء

31             

امامزاده عبداله

علياء

32             

بابا عبدالله

روستاي طار  طرقرود

33             

امامزاده علي بک ريسه

محل ريسه جنب رودخانه

34             

امامزاده صاحب منبرفريزهند

روستاي فريزهند دهستان برزرود

35             

امامزاده يحيي و عيسي

روستاي ابيانه دهستان برزرود


برچسب‌ها: اماکن متبرکه شهرستان نطنز
+ نوشته شده در  چهارشنبه سی ام فروردین 1391ساعت 15:36  توسط محمد رمضانی  | 

نام:حبيب اله - نام خانوادگي:انصاري طَرقي

تاريخ تولد:۱۳۲۹ -محل تولد:شهر طَرقرود نطنز

ديپلم رياضي:دبيرستان امير كبير، تهران ۱۳۴۸

ليسانس رياضي:مدرسه عالي پارس،تهران ۱۳۵۳

فوق ليسانس:دانشگاه ايالتي اوكلاهما ،آمريكا۱۳۵۹

دكترا در رشته رياضيات:دانشگاه شفيلد،انگلستان ۱۳۶۹

رتبه علمی: استاد

دانشکده: دانشکده علوم پایه

گروه: گروه ریاضی

شاخه تخصصي:جبر جابجايي

فعاليت هاي علمي:عضوهيات علمي گروه رياضي دانشگاه گيلان ،از سال ۱۳۶۲ تاكنون...

تعداد مقالات:...داراي ۳۹ مقاله در زمينه تخصصي

تعداد طرح هاي پژوهشي:داراي دهها طرح پژوهشي انجام شده

راهمايي پايان نامه ها:راهنمايي ۲۶ عنوان پايان نامه در مقطع كارشناسي ارشدو۳ عنوان پايان نامه در مقطع

كتري

عنوان رساله دكترا: "تحويل و بستار ايده آلها نسبت به يك مدول انژكتيو روي يك حلقه نوتری"

ارتقاء هاي مرتبه:...استادي، در تاريخ ۲/۱۰/۸۲

جدیدترین تالیفات

تعداد كتب تاليفي و يا ترجمه:

1-     ترجمه كتاب نظريه ايده آلها، از ديويد شارپ و از انتشارات دانشگاه گیلان در سال 1377

2-       2- ترجمه كتاب حلقه ها و تجزيه به عامل ها، از دي.جي.نورث كات و از انتشارات دانشگاه گیلان در سال ۱۳۸۲

  
این استاد دانشگاه گيلان گفت: بخش خصوصي بايد در تعامل منطقي با دانشگاه‌ها از پژوهش‌هاي علمي حمايت كند.

دكتر حبيب الله انصاري طرقي در گفت‌وگو با خبرنگار پژوهشي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)- منطقه خزر اظهار داشت: پس از انقلاب فرهنگي تاكنون دانشگاه گيلان هم در امر پژوهش و هم از لحاظ امكانات داراي پيشرفت چشمگيري بوده اگرچه تخصيص بودجه هاي پژوهشي كافي نيست و اين امر به طور كلي بايد در وزارت علوم پيگيري شود.

وي كه 24 سال در گروه رياضي دانشگاه گيلان مشغول به تدريس بوده است، ‌گفت: علاوه بر ناكافي بودن بودجه هاي پژوهشي، انتظار مي رود كه وزارت علوم به وضعيت معيشتي استادان توجه بيشتري داشته باشد تا استادان به دور از هر گونه دغدغه، به امر آموزش و پژوهش در دانشگاه‌ها بپردازند.

انصاري طرقي با اشاره به اهميت حمايت از پژوهش‌هاي دانشگاهي اظهار كرد: بخش خصوصي بايد با ارائه نيازهاي خود در قالب طرح‌هاي پژوهشي به دانشگاه‌ها و سرمايه گذاري كافي در اين زمينه، تعامل لازم را با دانشگاه‌ها ايجاد كنند و صرفا به دنبال منافع كوتاه مدت خود نباشند. بخش خصوصي بايد در زمينه علمي و پژوهشي كاملا به دانشگاه اعتماد كند و خواسته‌هاي علمي خود را از دانشگاه‌هاي داخل كشور جويا شود.

وي گفت: بايد در مدارس كشور در امر تدريس و برنامه ريزي، تغييرات زيربنايي ايجاد كرد تا آموزش و پرورش بتواند با اهداف آموزش عالي در آينده هماهنگ شود و دانش آموز با انگيزه و علاقه وارد رشته دانشگاهي خود شود زيرا در غير اين صورت استعدادها ناشناخته مانده و بهترين سال‌هاي جواني آينده سازان كشور به هدر خواهد رفت.

انصاري در پايان افزود: دانشجوي امروز انگيزه كافي ندارد زيرا نگران يافتن كار مناسب پس از فارغ‌التحصيلي است و مساله اشتغال پس از فارغ التحصيلي، بايد با سرمايه گذاري و برنامه ريزي هاي لازم دولت، مجلس و با حمايت از بخش خصوصي حل شود.

گفتني است، دكتر انصاري طرقي تاكنون دو كتاب با عنوان‌هاي «نظريه ايده‌آل‌ها» و «حلقه ها و تجزيه به عامل‌ها» را ترجمه كرده و داراي 10 طرح پژوهشي بوده و همچنين مقالات متعددي را در كنفرانس‌ها و سمينارهاي داخلي بوده است.

لینک پی دی اف


برچسب‌ها: استاد حبیب الله انصاری طرقی
+ نوشته شده در  چهارشنبه سی ام فروردین 1391ساعت 15:20  توسط محمد رمضانی  | 

از رسول خدا نقل است که فرمود:

سه چیز است که خداوند متعال در برابر آن ، جز خیر نمی‌دهد:

تواضع: خداوند سبحان در برابرش مقام انسان را رفیع میگرداند.

فروتنی: خداوند منان در برابرش عزت نفس عطا میکند.

دست کشیدن از محرمات:ذات اقدس الهی در برابرش ، غنا و بی نیازی می دهد.

همچنین در تواضع و شکاندن نفس و نا رضایتی او، رضای خدای سبحان نهفته است.

در آنچه خداوند متعال بر حضرت داوود علیه السلام وحی فرستاد، امده است:

ای داوود؛ من پنج چیز را در پنج چیز قرار دادم، ولی مردم آن را در پنج چیز دیگر می‌جویند و نمی‌یابند:

1)علم را در گرسنگی و تلاش و کوشش قرار دادم، ولی مردم آن را در سیری و راحتی می‌جویند و نمی‌یابند.

2)عزت را در اطاعت از خود نهاده ام ، ولی مردم آن را در خدمت به سلاطین طلب می‌کنند و نمی‌یابند.

3)بی نیازی را در قناعت قرار دادم، ولی مردم آن را در مال زیاد می‌جویند و نمی‌یابند.

4)رضایت خودم را در نارضایتی نفس نهاده ام، ولی مردم آن را در رضایت نفس طلب میکنند و نمی‌یابند.

5)و راحتی و آسایش را در بهشت قرار داده ام، اما مردم آن را در دنیا می جویند و نمی‌یابند.

نقل از کتاب آیین بندگی و نیایش ابن فهد حلی


برچسب‌ها: علم, عزت, بی نیازی, رضایت خدا, راحتی و آسایش
+ نوشته شده در  چهارشنبه سی ام فروردین 1391ساعت 15:16  توسط محمد رمضانی  | 

۱ قالَتْ فاطِمَهُ الزَّهْراء سلام اللّه علیها:

نَحْنُ وَسیلَتُهُ فى خَلْقِهِ، وَ نَحْنُ خاصَّتُهُ وَ مَحَلُّ قُدْسِهِ، وَ نَحْنُ حُجَّتُهُ فى غَیْبِهِ، وَ نَحْنُ وَرَثَهُ اءنْبیائِهِ.(۱)
ترجمه:
فرمود: ما اءهل بیت پیامبر وسیله ارتباط خداوند با خلق او هستیم، ما برگزیدگان پاک و مقدّس پروردگار مى باشیم، ما حجّت و راهنما خواهیم بود؛ و ما وارثان پیامبران الهى هستیم.

۲ قالَتْ علیها السلام: وَهُوَ الا مامُ الرَبّانى، وَالْهَیْکَلُ النُّورانى، قُطْبُ الا قْطابِ، وَسُلالَهُ الاْ طْیابِ، النّاطِقُ بِالصَّوابِ، نُقْطَهُ دائِرَهِ الا مامَهِ.(۲)
ترجمه:
در تعریف امام علىّ علیه السلام فرمود: او پیشوائى الهى و ربّانى است، تجسّم نور و روشنائى است، مرکز توجّه تمامى موجودات و عارفان است، فرزندى پاک از خانواده پاکان مى باشد، گوینده اى حقّگو و هدایتگر است، او مرکز و محور امامت و رهبریّت است.

۳ قالَتْ علیها السلام: اءبَوا هِذِهِ الاْ مَّهِ مُحَمَّدٌ وَ عَلىُّ، یُقْیمانِ اءَودَّهُمْ، وَ یُنْقِذانِ مِنَ الْعَذابِ الدّائِمِ إ نْ اءطاعُوهُما، وَ یُبیحانِهِمُ النَّعیمَ الدّائم إ نْ واقَفُوهُما.(۳)
ترجمه:
فرمود: حضرت محمّد صلّى اللّه علیه و آله و علىّ علیه السلام، والِدَین این امّت هستند، چنانچه از آن دو پیروى کنند آن ها را از انحرافات دنیوى و عذاب همیشگى آخرت نجات مى دهند؛ و از نعمت هاى متنوّع و وافر بهشتى بهره مندشان مى سازند.

۴ قالَتْ علیها السلام: مَنْ اءصْعَدَ إ لىَ اللّهِ خالِصَ عِبادَتِهِ، اءهْبَطَ اللّهُ عَزَّوَجَلَّ لَهُ اءفْضَلَ مَصْلَحَتِهِ.(۴)
ترجمه:
فرمود: هرکس عبادات و کارهاى خود را خالصانه براى خدا انجام دهد، خداوند بهترین مصلحت ها و برکات خود را براى او تقدیر مى نماید.

۵ ق الَتْ علیها السلام: إ نَّ السَّعیدَ کُلَّ السَّعیدِ، حَقَّ السَّعیدِ مَنْ اءحَبَّ عَلیّا فى حَیاتِهِ وَ بَعْدَ مَوْتِهِ.(۵)
ترجمه:
فرمود: همانا حقیقت و واقعیّت تمام سعادت ها و رستگارى ها در دوستى علىّ علیه السلام در زمان حیات و پس از رحلتش خواهدبود.

۶ قالَتْ علیها السلام: إ لهى وَ سَیِّدى، اءسْئَلُکَ بِالَّذینَ اصْطَفَیْتَهُمْ، وَ بِبُکاءِ وَلَدَیَّ فى مُفارِقَتى اءَنْ تَغْفِرَ لِعُصاهِ شیعَتى، وَشیعَهِ ذُرّیتَى.(۶)
ترجمه:
فرمود: خداوندا، به حقّ اولیاء و مقرّبانى که آن ها را برگزیده اى، و به گریه فرزندانم پس از مرگ و جدائى من با ایشان، از تو مى خواهم گناه خطاکاران شیعیان و پیروان ما را ببخشى.

۷ قالَتْ علیها السلام: شیعَتُنا مِنْ خِیارِ اءهْلِ الْجَنَّهِ وَکُلُّ مُحِبّینا وَ مَوالى اَوْلیائِنا وَ مُعادى اءعْدائِنا وَ الْمُسْلِمُ بِقَلْبِهِ وَ لِسانِهِ لَنا.(۷)
ترجمه:
فرمود: شیعیان و پیروان ما، و همچنین دوستداران اولیاء ما و آنان که دشمن دشمنان ما باشند، نیز آن هائى که با قلب و زبان تسلیم ما هستند بهترین افراد بهشتیان خواهند بود.

۸ قالَتْ علیها السلام: وَاللّهِ یَابْنَ الْخَطّابِ لَوْلا إ نّى اءکْرَهُ اءنْ یُصیبَ الْبَلاءُ مَنْ لاذَنْبَ لَهُ، لَعَلِمْتَ اءنّى سَاءُقْسِمُ عَلَى اللّهِ ثُمَّ اءجِدُهُ سَریعَ الاْ جابَهِ.(۸)
ترجمه:
حضرت به عمر بن خطّاب فرمود:
سوگند به خداوند، اگر نمى ترسیدم که عذاب الهى بر بى گناهى، نازل گردد؛ متوجّه مى شدى که خدا را قسم مى دادم و نفرین مى کردم.
و مى دیدى چگونه دعایم سریع مستجاب مى گردید.

۹ قالَتْ علیها السلام: وَاللّهِ، لاکَلَّمْتُکَ اءبَدا، وَاللّهِ لاَ دْعُوَنَّ اللّهَ عَلَیْکَ فى کُلِّ صَلوهٍ.(۹)
ترجمه:
پس از ماجراى هجوم به خانه حضرت، خطاب به ابوبکر کرد و فرمود: به خدا سوگند، دیگر با تو سخن نخواهم گفت، سوگند به خدا، در هر نمازى تو را نفرین خواهم کرد.

۱۰ قالَتْ علیها السلام: إ نّى اءُشْهِدُاللّهَ وَ مَلائِکَتَهُ، اءنَّکُما اَسْخَطْتُمانى، وَ ما رَضیتُمانى، وَ لَئِنْ لَقیتُ النَبِیَّ لا شْکُوَنَّکُما إ لَیْهِ.(۱۰)
ترجمه:
هنگامى که ابوبکر و عمر به ملاقات حضرت آمدند فرمود:
خدا و ملائکه را گواه مى گیرم که شما مرا خشمناک کرده و آزرده اید، و مرا راضى نکردید، و چنانچه رسول خدا را ملاقات کنم شکایت شما دو نفر را خواهم کرد.

۱۱ قالَتْ علیها السلام: لاتُصَلّى عَلَیَّ اُمَّهٌ نَقَضَتْ عَهْدَاللّهِ وَ عَهْدَ اءبى رَسُولِ اللّهِ فى اءمیرالْمُؤ منینَ عَلیّ، وَ ظَلَمُوا لى حَقىّ، وَاءخَذُوا إ رْثى، وَخَرقُوا صَحیفَتى اللّتى کَتَبها لى اءبى بِمُلْکِ فَدَک.(۱۱)
ترجمه:
فرمود: افرادى که عهد خدا و پیامبر خدا را درباره امیرالمؤ منین علىّ علیه السلام شکستند، و در حقّ من ظلم کرده و ارثیّه ام را گرفتند و نامه پدرم را نسبت به فدک پاره کردند، نباید بر جنازه من نماز بگذارند.

۱۲ قالَتْ علیها السلام: إ لَیْکُمْ عَنّى، فَلا عُذْرَ بَعْدَ غَدیرِکُمْ، وَالاَْمْرُ بعد تقْصیرکُمْ، هَلْ تَرَکَ اءبى یَوْمَ غَدیرِ خُمّ لاِ حَدٍ عُذْوٌ.(۱۲)
ترجمه:
خطاب به مهاجرین و انصار کرد و فرمود:
از من دور شوید و مرا به حال خود رها کنید، با آن همه بى تفاوتى و سهل انگارى هایتان، عذرى براى شما باقى نمانده است.
آیا پدرم در روز غدیر خم براى کسى جاى عذرى باقى گذاشت؟

۱۳ قالَتْ علیها السلام: جَعَلَ اللّهُ الاْ یمانَ تَطْهیرا لَکُمْ مِنَ الشِّرْکِ، وَ الصَّلاهَ تَنْزیها لَکُمْ مِنَ الْکِبْرِ، وَالزَّکاهَ تَزْکِیَهً لِلنَّفْسِ، وَ نِماءً فِى الرِّزقِ، وَالصِّیامَ تَثْبیتا لِلاْ خْلاصِ، وَالْحَّجَ تَشْییدا لِلدّینِ(۱۳)
ترجمه:
فرمود: خداوند سبحان، ایمان و اعتقاد را براى طهارت از شرک و نجات از گمراهى ها و شقاوت ها قرار داد.
و نماز را براى خضوع و فروتنى و پاکى از هر نوع تکّبر، مقرّر نمود.
و زکات (و خمس) را براى تزکیه نفس و توسعه روزى تعیین نمود.
و روزه را براى استقامت و اخلاص در اراده، لازم دانست.
و حجّ را براى استحکام اءساس شریعت و بناء دین اسلام واجب نمود.

۱۴ قالَتْ علیها السلام: یا اءبَاالْحَسَنِ، إ نَّ رَسُولَ اللّهِ صَلَّى اللّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ عَهِدَ إ لَىَّ وَ حَدَّثَنى أ نّى اَوَّلُ اءهْلِهِ لُحُوقا بِهِ وَلا بُدَّ مِنْهُ، فَاصْبِرْ لاِ مْرِاللّهِ تَعالى وَارْضَ بِقَض ائِهِ.(۱۴)
ترجمه:
فرمود: اى ابا الحسن! همسرم، همانا رسول خدا با من عهد بست واظهار نمود: من اوّل کسى هستم از اهل بیتش که به او ملحق مى شوم وچاره اى از آن نیست، پس تو صبر نما و به قضا و مقدّرات الهى خوشنود باش.

۱۵ قالَتْ علیها السلام: مَنْ سَلَّمَ عَلَیْهِ اَوْ عَلَیَّ ثَلاثَهَ اءیّامٍ اءوْجَبَ اللّهُ لَهُ الجَنَّهَ، قُلْتُ لَها: فى حَیاتِهِ وَ حَیاتِکِ؟
قالَتْ: نعَمْ وَ بَعْدَ مَوْتِنا.(۱۵)
ترجمه:
فرمود: هر که بر پدرم رسول خدا و بر من به مدّت سه روز سلام کند خداوند بهشت را براى او واجب مى گرداند، چه در زمان حیات و یا پس از مرگ ما باشد.

۱۶ قالَتْ علیها السلام: ما صَنَعَ اءبُوالْحَسَنِ إ لاّ ما کانَ یَنْبَغى لَهُ، وَلَقَدْ صَنَعُوا ما اللّهُ حَسیبُهُمْ وَطالِبُهُمْ.(۱۶)
ترجمه:
فرمود: آنچه را امام علىّ علیه السلام نسبت به دفن رسول خدا و جریان بیعت انجام داد، وظیفه الهى او بوده است، و آنچه را دیگران انجام دادند خداوند آن ها را محاسبه و مجازات مى نماید.

۱۷ قالَتْ علیه السلام: خَیْرٌ لِلِنّساءِ اءنْ لایَرَیْنَ الرِّجالَ وَلایَراهُنَّ الرِّجالُ.( ۱۷)
ترجمه:
فرمود: بهترین چیز براى حفظ شخصیت زن آن است که مردى را نبیند و نیز مورد مشاهده مردان قرار نگیرد.

۱۸ قالَتْ علیها السلام: اءوُصیکَ یا اءبَاالْحَسنِ اءنْ لاتَنْسانى، وَ تَزُورَنى بَعْدَ مَماتى.(۱۸)
ترجمه:
ضمن وصیّتى به همسرش اظهار داشت: مرا پس از مرگم فراموش نکنى.
و به زیارت و دیدار من بر سر قبرم بیائى.

۱۹ قالَتْ علیها السلام: إ نّى قَدِاسْتَقْبَحْتُ ما یُصْنَعُ بِالنِّساءِ، إ نّهُ یُطْرَحُ عَلىَ الْمَرْئَهِ الثَّوبَ فَیَصِفُها لِمَنْ رَاءى، فَلا تَحْمِلینى عَلى سَریرٍ ظاهِرٍ، اُسْتُرینى، سَتَرَکِ اللّهُ مِنَ النّارِ.(۱۹)
ترجمه:
در آخرین روزهاى عمر پر برکتش ضمن وصیّتى به اسماء فرمود: من بسیار زشت و زننده مى دانم که جنازه زنان را پس از مرگ با انداختن پارچه اى روى بدنش تشییع مى کنند.
و افرادى اندام و حجم بدن او را مشاهده کرده و براى دیگران تعریف مى نمایند.
مرا بر تخت و بلانکاردى که اطرافش پوشیده نیست و مانع مشاهده دیگران نباشد قرار مده بلکه مرا با پوشش کامل تشییع کن، خداوند تورا از آتش جهنّم مستور و محفوظ نماید.

۲۰ قالَتْ علیها السلام:.... إ نْ لَمْ یَکُنْ یَرانى فَإ نّى اءراهُ، وَ هُوَ یَشُمُّ الریح.(۲۰)
ترجمه:
مرد نابینائى وارد منزل شد و حضرت زهراء علیها السلام پنهان گشت، وقتى رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله علّت آن را جویا شد؟
در پاسخ پدر اظهار داشت: اگر آن نابینا مرا نمى بیند، من او را مى بینم، دیگر آن که مرد، حسّاس است و بوى زن را استشمام مى کند.

۲۱ قالَتْ علیها السلام: أ صْبَحْتُ وَ اللّهِ! عاتِقَهً لِدُنْیاکُمْ، قالِیَهً لِرِجالِکُمْ.(۲۱)
ترجمه:
بعد از جریان غصب فدک و احتجاج حضرت، بعضى از زنان مهاجر و انصار به منزل حضرت آمدند و احوال وى را جویا شدند، حضرت در پاسخ فرمود: به خداوند سوگند، دنیا را آزاد کردم و هیچ علاقه اى به آن ندارم، همچنین دشمن و مخالف مردان شما خواهم بود.

۲۲ قالَتْ علیها السلام: إ نْ کُنْتَ تَعْمَلُ بِما اءمَرْناکَ وَ تَنْتَهى عَمّا زَجَرْناکَ عَنْهُ، قَاءنْتَ مِنْ شیعَتِنا، وَ إ لاّ فَلا. (۲۲)
ترجمه:
فرمود: اگر آنچه را که ما اهل بیت دستور داده ایم عمل کنى و از آنچه نهى کرده ایم خوددارى نمائى، تو از شیعیان ما هستى وگرنه، خیر.

۲۳ قالَتْ علیها السلام: حُبِّبَ إ لَیَّ مِنْ دُنْیاکُمْ ثَلاثٌ: تِلاوَهُ کِتابِ اللّهِ، وَالنَّظَرُ فى وَجْهِ رَسُولِ اللّهِ، وَالاْ نْفاقُ فى سَبیلِ اللّهِ.
ترجمه: فرمود: سه چیز از دنیا براى من دوست داشتنى است: تلاوت قرآن، نگاه به صورت رسول خدا، انفاق و کمک به نیازمندان در راه خدا.

۲۴ قالَتْ علیها السلام: اءُوصیکَ اَوّلاً اءنْ تَتَزَوَّجَ بَعْدى بِإ بْنَهِ اُخْتى اءمامَهَ، فَإ نَّها تَکُونُ لِوُلْدى مِثْلى، فَإ نَّ الرِّجالَ لابُدَّ لَهُمْ مِنَ النِّساءِ.(۲۳)
ترجمه:
در آخرین لحظات عمرش به همسر خود چنین سفارش نمود:
پس از من با دختر خواهرم اءمامه ازدواج نما، چون که او نسبت به فرزندانم مانند خودم دلسوز و متدیّن است.
همانا مردان در هر حال، نیازمند به زن مى باشند.

۲۵ قالَتْ علیها السلام: الْزَمْ رِجْلَها، فَإ نَّ الْجَنَّهَ تَحْتَ اءقْدامِها، و الْزَمْ رِجْلَها فَثَمَّ الْجَنَّهَ.(۲۴)
ترجمه:
فرمود: همیشه در خدمت مادر و پاى بند او باش، چون بهشت زیر پاى مادران است؛ و نتیجه آن نعمت هاى بهشتى خواهد بود.

۲۶ قالَتْ علیها السلام: ما یَصَنَعُ الصّائِمُ بِصِیامِهِ إ ذا لَمْ یَصُنْ لِسانَهُ وَ سَمْعَهُ وَ بَصَرَهُ وَ جَوارِحَهُ.(۲۵)
ترجمه:
فرمود: روزه دارى که زبان و گوش و چشم و دیگر اعضاء و جوارح خود را کنترل ننماید هیچ سودى از روزه خود نمى برد.

۲۷ قالَتْ علیها السلام: اَلْبُشْرى فى وَجْهِ الْمُؤْمِنِ یُوجِبُ لِصاحِبهِ الْجَنَّهَ، وَ بُشْرى فى وَجْهِ الْمُعانِدِ یَقى صاحِبَهُ عَذابَ النّارِ.(۲۶)
ترجمه:
فرمود: تبسّم و شادمانى در برابر مؤ من موجب دخول در بهشت خواهد گشت، و نتیجه تبسّم در مقابل دشمنان و مخالفان سبب ایمنى ازعذاب خواهد بود. ۲۸ قالَتْ علیها السلام: لایَلُومَنَّ امْرُءٌ إ لاّ نَفْسَهُ، یَبیتُ وَ فى یَدِهِ ریحُ غَمَرٍ.( ۲۷)
ترجمه:
فرمود: کسى که بعد از خوردن غذا، دست هاى خود را نشوید دست هایش آلوده باشد، چنانچه ناراحتى برایش بوجود آید کسى جز خودش را سرزنش نکند.

۲۹ قالَتْ علیها السلام: اصْعَدْ عَلَى السَّطْحِ، فَإ نْ رَأ یْتَ نِصْفَ عَیْنِ الشَّمْسِ قَدْ تَدَلّى لِلْغُرُوبِ فَأ عْلِمْنى حَتّى أ دْعُو.(۲۸)
ترجمه:
روز جمعه نزدیک غروب آفتاب به غلام خود مى فرمود: بالاى پشت بام برو، هر موقع نصف خورشید غروب کرد مرا خبر کن تا براى خود و دیگران دعا کنم.

۳۰ قالَتْ علیها السلام: إ نَّ اللّهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمیعا وَلایُبالى.(۲۹)
ترجمه:
فرمود: همانا خداوند متعال تمامى گناهان بندگانش را مى آمرزد و از کسى باکى نخواهد داشت.

۳۱ قالَتْ علیها السلام: الْجارُ ثُمَّ الدّارُ.(۳۰)
ترجمه:
فرمود: اوّل باید در فکر مشکلات و آسایش همسایه و نزدیکان و سپس در فکر خویشتن بود.

۳۲ قالَتْ علیها السلام: الرَّجُلُ اُحَقُّ بِصَدْرِ دابَّتِهِ، وَ صَدْرِ فِراشِهِ، وَالصَّلا هِ فى مَنْزِلِهِ إ لا الاْ مامَ یَجْتَمِعُ النّاسُ عَلَیْهِ.(۳۱)
ترجمه:
فرمود: هر شخصى نسبت به مرکب سوارى، و فرش منزل خود و برگزارى نماز در آن از دیگرى در اءُلویّت است مگر آن که دیگرى امام جماعت باشد و بخواهد نماز جماعت را إ قامه نماید، نباشد.

۳۳ قالَتْ علیها السلام: یا اءبَه، ذَکَرْتُ الْمَحْشَرَ وَوُقُوفَ النّاسِ عُراهً یَوْمَ الْقیامَهِ، واسَوْاء تاهُ یَوْمَئِذٍ مِنَ اللّهِ عَزَّوَجَلَّ.(۳۲)
ترجمه:
اظهار داشت: اى پدر، من به یاد روز قیامت افتادم که مردم چگونه در پیشگاه خداوند با حالت برهنه خواهند ایستاد و فریاد رسى ندارد، جز اعمال و علاقه نسبت به اهل بیت علیهم السلام.

۳۴ قالَتْ علیها السلام: إ ذا حُشِرْتُ یَوْمَ الْقِیامَهِ، اءشْفَعُ عُصاهَ اءُمَّهِ النَّبىَّ صَلَّى اللّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ وَسَلَّمَ.(۳۳)
ترجمه:
فرمود: هنگامى که در روز قیامت برانگیخته و محشور شوم، خطاکاران امّت پیامبر صلّى اللّه علیه و آله، را شفاعت مى نمایم.

۳۵ قالَتْ علیها السلام: فَاءکْثِرْ مِنْ تِلاوَهِ الْقُرآنِ، وَالدُّعاءِ، فَإ نَّها ساعَهٌ یَحْتاجُ الْمَیِّتُ فیها إ لى اءُنْسِ الاْ حْیاءِ.(۳۴)
ترجمه:
ضمن وصیّتى به امام علىّ علیه السلام اظهار نمود: پس از آن که مرا دفن کردى، برایم قرآن را بسیار تلاوت نما، و برایم دعا کن، چون که میّت در چنان موقعیّتى بیش از هر چیز نیازمند به اُنس با زندگان مى باشد.

۳۶ قالَتْ علیها السلام: یا اءبَا الحَسَن، إ نّى لا سْتَحى مِنْ إ لهى اءنْ اءکَلِّفَ نَفْسَکَ مالاتَقْدِرُ عَلَیْهِ.(۳۵)
ترجمه:
خطاب به همسرش امیرالمؤ منین علىّ علیه السلام کرد: من از خداى خود شرم دارم که از تو چیزى را در خواست نمایم و تو توان تهیه آنرا نداشته باشى.

۳۷ قالَتْ علیها السلام: خابَتْ اءُمَّهٌ قَتَلَتْ إ بْنَ بِنْتِ نَبِیِّها.(۳۶)
ترجمه:
فرمود: رستگار و سعادتمند نخواهند شد آن گروهى که فرزند پیامبر خود را به قتل رسانند.

۳۸ قالَتْ علیها السلام:... وَ النَّهْىَ عَنْ شُرْبِ الْخَمْرِ تَنْزیها عَنِ الرِّجْسِ، وَاجْتِنابَ الْقَذْفِ حِجابا عَنِ اللَّعْنَهِ، وَ تَرْکَ السِّرْقَهِ ایجابا لِلْعِّفَهِ.(۳۷)
ترجمه:
فرمود: خداوند متعال منع و نهى از شرابخوارى را جهت پاکى جامعه از زشتى ها و جنایت ها؛ و دورى از تهمت ها و نسبت هاى ناروا را مانع از غضب و نفرین قرار داد؛ و دزدى نکردن، موجب پاکى جامعه و پاکدامنى افراد مى گردد.
۳۹

 قالَتْ علیها السلام: للّه ] الشِّرْکَ إ خْلاصا لَهُ بِالرُّبُوبِیَّهِ، فَاتَّقُوا اللّه حَقَّ تُقاتِهِ، وَ لا تَمُوتُّنَ إ لاّ وَ اءنْتُمْ مُسْلِمُونَ، وَ اءطیعُوا اللّه فیما اءمَرَکُمْ بِهِ، وَ نَهاکُمْ عَنْهُ، فَاِنّهُ، إ نَّما یَخْشَى اللّهَ مِنْ عِبادِهِ الْعُلَماءِ.(۳۸)
ترجمه:
و خداوند سبحان شرک را (در امور مختلف) حرام گرداند تا آن که همگان تن به ربوبیّت او در دهند و به سعادت نائل آیند؛ پس آن طورى که شایسته است باید تقواى الهى داشته باشید و کارى کنید تا با اعتقاد به دین اسلام از دنیا بروید.
بنابر این باید اطاعت و پیروى کنید از خداوند متعال در آنچه شما را به آن دستور داده یا از آن نهى کرده است، زیرا که تنها علماء و دانشمندان (اهل معرفت) از خداى سبحان خوف و وحشت خواهند داشت.

۴۰ قالَتْ علیها السلام: ءمّاوَاللّهِ، لَوْتَرَکُوا الْحَقَّ عَلى اءهْلِهِ وَاتَّبَعُوا عِتْرَهَ نَبیّه، لَمّا اخْتَلَفَ فِى اللّهِ اثْنانِ، وَلَوَرِثَها سَلَفٌ عَنْ سَلَفٍ، وَخَلْفٌ بَعْدَ خَلَفٍ حَتّى یَقُومَ قائِمُنا، التّاسِعُ مِنْ وُلْدِ الْحُسَیْنِ عَلَیْهِالسَّلام.(۳۹)
ترجمه:
فرمود: به خدا سوگند، اگر حقّ یعنى خلافت و امامت را به اهلش سپرده بودند؛ و از عترت و اهل بیت پیامبر صلوات اللّه علیهم پیروى ومتابعت کرده بودند حتّى دو نفر هم با یکدیگر درباره خدا و دین اختلاف نمى کردند.
و مقام خلافت و امامت توسط افراد شایسته یکى پس از دیگرى منتقل مى گردید و در نهایت تحویل قائم آل محمّد عجّل اللّه فرجه الشّریف، و صلوات اللّه علیهم اجمعین مى گردید که او نهمین فرزند از حسین علیه السلام مى باشد.


برچسب‌ها: حدیث از حضرت زهرا
+ نوشته شده در  چهارشنبه سی ام فروردین 1391ساعت 13:59  توسط محمد رمضانی  | 

آقای گل فوتبال جهان قصد دارد به دلیل باز نشدن هیچ کدام از ایربگ های خودرو تویوتا پرادوی سفید رنگش در جریان تصادف در واپسین روزهای سال ۹۰ از کمپانی تویوتا شکایت کند

 


 

(عکس اختصاصی از رحمت الله کاملی بادی خبر نگار خبرگزاری ایمنا )

 به گزارش ایران ویج ،علی دایی سرمربی و کاپیتان سابق پرسپولیس که ساعاتی قبل از تحویل سال ۱۳۹۱ در راه بازگشت از اصفهان به تهران در هشت کیلومتری بادرود دچار سانحه رانندگی شده بود قصد دارد از بزرگترین کمپانی خودروسازی دنیا شکایت کند. در پی واژگون شدن خودرو تویوتا پرادو علی دایی هیچ کدام از کیسه های هوا تعبیه شده عمل نکرد و منجر به آسیب دیدگی شدید سرمربی کنونی راه آهن از ناحیه سر و صورت شد.

به همین خاطر دایی قصد دارد شکایت نامه ای را از سوی وکیل خود علیه کمپانی خودروسازی تویوتا که بزرگترین خودروساز کنونی جهان است تنظیم کند، با توجه به شهرت و وجهه بین المللی دایی، این شکایت می تواند برای این کمپانی ژاپنی تبعات منفی در پیش داشته باشد.


برچسب‌ها: علی دایی, تویوتا, شکایت
+ نوشته شده در  چهارشنبه سی ام فروردین 1391ساعت 12:44  توسط محمد رمضانی  | 

http://vcn.bc.ca/oshihan/images/Tools/Espidej-Item-CHN.jpg

طبق شنیده های موثق قرار است آثار و اشیای کشف شده از سایت باستانی اریسمان در آینده ای نزدیک به مکانی دیگر یعنی" حمام نوغه بادرود" منتقل و در این مکان در معرض دید بازدیدکنندگان و مسافران این شهر قرار گیرد.

البته ما به نوبه خود و به مانند دیگر اهالی محترم روستای اریسمان امیدوار هستیم که این خبر فقط در حد یک شایعه بوده و اصلا مقرون به صحت و واقعیت نداشته باشد ،اما طبق شواهد و قراین موجود، با تلاشها و پیگیری های زیادی که در این راستا و از طرف افراد و دستگاه های مختلف برای تحقق این امر صورت گرفته،  بر خود لازم دانستیم که به نمایندگی از طرف مردم شریف و ولایتمدار اریسمان نکاتی را به استحضار خوانندگان گرامی و نیز برای توجه و هشدار به مسئولان مربوطه به رشته تحریر درآوریم:

طبق نص صریح قانون سازمان میراث فرهنگی و نیز… بر اساس تصمیمات رسمی و قانونی اتخاذ شده توسط پایگاه مطالعات فلزکاری در سال ۱۳۷۹ مقرر شد که کلیه اشیاء و آثار کشف شده در سایت باستانی اریسمان، در جهت تحقیق و مطالعه کاوشگران و باستان شناسان و نیز برای تماشای گردشگران ایرانی و خارجی در روستای اریسمان و یا در مکانی مجهز و مناسب در یکی از شهرهای نطنز یا اصفهان نگهداری شوند که به دلیل نبود مکانی مناسب در اریسمان، این آثار و اشیای مکشوفه از آن زمان تا کنون در اصفهان نگهداری شده اند. 

حال که قرار است با پیگیری ها و هماهنگی های به عمل آمده با مسئولان میراث فرهنگی شهرستان و استان و نیز با زحمات و تلاش های آقایان حسین سپهری و داود حسنعلیان موزه و پایگاه میراث فرهنگی برای نگهداری این آثار و اشیای مذکور و همچنین در جهت استفاده محققین و باستان شناسان مختلف در اریسمان ایجاد شود، واقعاً چه دستهای پشت پرده ای در کار می باشند که خواسته یا ناخواسته در صدد جلوگیری از معرفی و احیای هویت اصیل و تمدن ساز تاریخی این روستا به همگان می شوند؟!

آیا واقعاً سزاوار و شایسته می باشد که برای معرفی و ارتقای جایگاه و هویت تاریخی یک شهر و یا یک روستا، می بایست لطمات و ضربات جبران ناپذیری بر هویت و پیکره تاریخی و قدیمی یک شهر و روستای دیگر وارد شود؟!

حقّا که اجرا و تحقق چنین امری ظلم و اجحاف بزرگی بر مردم اریسمان بوده و مردم این روستا همه عوامل و مسببین این عمل نابخردانه را هرگز نخواهند بخشید! و در پایان از مسئولین محترم میراث فرهنگی شهرستان نطنز مصرّانه و عاجلانه درخواست می نماییم که در اسرع وقت و نیز با همه توان و همّت خود، بر ایجاد موزه و پایگاه میراث فرهنگی در اریسمان اقدامات لازم را مبذول داشته تا ضمن نگهداری این آثار و اشیای گران بها در این موزه، پرونده انتقال آثار و اشیای سایت باستانی اریسمان به هر نقطه و مکانی دیگر، برای همیشه به بایگانی سپرده شود.    

 منبع: اریسمان نیوز

+ نوشته شده در  چهارشنبه سی ام فروردین 1391ساعت 12:42  توسط محمد رمضانی  | 

 دبیر هیات كوهنوردی كاشان گفت: پس از گذشت 67 روز از حادثه سقوط كوهنوردان این شهرستان، جستجو برای یافتن كوهنورد مفقود شده همچنان ادامه دارد. 'احسان ارفع' روز سه شنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: دو گروه جستجو گر شامل 10 نفر كوهنوردان كاشانی روزهای سه شنبه و پنجشنبه هر هفته با حضور در ارتفاعات كوه های كركس، عملیات جستجو را برای پیدا كردن پیكر مرحوم 'علی بهادری نژاد' ادامه می دهند. وی افزود: گروه های جستجوگر در ارتفاع دو هزار و 700 متری با كندن كانال در زیر برف كه ارتفاع آن حدود هفت متر نیز می رسد، مشغول عملیات جستجو می شوند. وی با اشاره به اینكه جمعیت هلال احمر امكانات مورد نیاز را در اختیار گروه های كوهنورد قرار داده است، تصریح كرد: دوری مسیر و برف زیاد در محل حادثه موجب كند شدن عملیات جستجو شده است. ارفع، از توقف عملیات جستجو در هفته جاری به علت شرایط نامساعد جوی خبر داد و گفت: پس از مساعد شدن شرایط آب و هوا، كار جستجو برای یافتن كوهنورد مفقود شده در رشته های كركس نطنز ادامه خواهد یافت. یك گروه كوهنورد 10 نفره كاشانی در برنامه صعود زمستانه، بهمن سال گذشته به رشته كوه های كركس نطنز موسوم به 'یال اوره' رفته بودند، كه گرفتار برف و سرما شدند. پنج نفر از این كوهنوردان توسط گروه های امداد و نجات جمعیت هلال احمر نجات یافتند و جسد چهار كوهنورد دیگر نیز با تلاش فراوان امداگران پیدا شد، اما حجم وسیع برف مانع یافتن پیكر پنجمین كوهنورد حادثه دیده شده است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه سی ام فروردین 1391ساعت 12:41  توسط محمد رمضانی  | 

آیت الله پهلوانی

استاد حاج آقا پهلوانی نسبت به احترام و قدردانی از زحمات همسر می فرمودند: از آنها تشکر کنید هر چند غذایی که پخته اند شور یا بد شده است. وقتی از غذا ابراز رضایت می کنید همسرتان خوشحال می شود و این باعث رشد و پیشرفت معنوی شما می شود.

کسانی که در راه سیر و سلوک قدم می گذارند غالبا دست در دست یک استاد به سمت خودسازی گام بر می دارند. اما همانطور که می دانید در زمان ما این مساله تقریبا ناممکن شده است. یافتن یک استاد خبره که خودش هم دستی بر آتش داشته باشد بسیار مشکل است.  

از سوی دیگر بزرگانی مانند آیه الله بهجت در این زمینه می فرمایند اگر شما به علمتان عمل کنید خداوند هر چه نمی دانید به شما خواهد آموخت. البته این جمله در مضمون روایات نیز هست. و این بدان معناست که خود خداوند استاد شما خواهد شد. 

به هر حال در زمان ما لازم است با دقت و درایت گام برداشت تا مبادا انسان دچار لغزشی در این مسیر شود. یکی از نکاتی که غالبا ممکن است دستخوش برخی افکار غلط شود بحث خانواده است.  

هستند از بزرگان ما کسانی که از طریق همسر خود به جایی رسیده اند. خدمت به همسر و برخورد خوب و آمیخته با مهر و محبت یکی از لوازم کار سلوک الی الله است.

 و کسانی که در این زمنیه مشکل دارند, هرچند هم زحمت بکشند و بخواهند با ریاضت شرعیه و ادعیه و اعمال به جایی برسند موفق نخواهند شد. این مساله مانع بزرگی است برای خیلی ها که می خواهند به جایی برسند و بندگی خدا کنند.

شاید در ابتدا اهمیت این کار چندان به نظر نیاید ولی علمای ربانی و عارفان فرهیخته ای که این را را رفته اند و به سرانجام رسانیده اند به خوبی به این مساله واقف بوده و شاگردان را نیز به آن سفارش کرده اند. 

در این نکته هم هیچ شکی نیست که شما نمی توانید کسی را پیدا کنید که در معنویات به جایی رسیده باشد ولی در خانه با همسرش بدرفتاری کند.

گاهی صبر و خودنگهداری در مقابل رفتار بد همسر, انسان را به اوج می رساند. بوده اند عرفایی که عامل موفقیت در سلوکشان را صبر در خانه و برخورد با همسر دانسته اند.

 در این رابطه به دو حکایت شنیدنی از استاد پهلوانی اشاره خواهیم کرد. 

استاد حاج آقا پهلوانی نسبت به احترام و قدردانی از زحمات همسر می فرمودند:

از آنها تشکر کنید هر چند غذایی که پخته اند شور یا بد شده است. وقتی از غذا ابراز رضایت می کنید همسرتان خوشحال می شود و این باعث رشد و پیشرفت معنوی شما می شود. 

پس از این نکته فرمودند:

یک بار من در جوانی در خانه با خانواده بد اخلاقی کردم در عالم معنا به من گفتند: بیست سال ناله های تو بی اثر شد. 

در مکرر جلسات می فرمودند:

در مسائل مختلف معنوی و اجتماعی به خودتان سخت گیری کنید ولی به خانواده های خود کاری نداشته باشید و عقاید خود را به همسرتان تحمیل نکنید.

مثلاً اگر خواستند تلویزیون ببینند مانع نشوید ولی اگر خودتان تشخیص دادید نگاه نکنید.

در آخرین جلساتی که با شاگردان خاص خود داشتند فرموده بودند :

مردنم را به من نشان دادند واضح واضح ، و اکنون نیز آن زمان برایم مشهود است . دیدم که انبیاء و اولیاء الهی در تشییع جنازه ام شرکت کردند و این به خاطر آن است که بنده چهل سال در وقت سحر با توجه « صد بار قل هوالله احد » خوانده و به روح یکصد و بیست و چهار هزار پیامبر  الهی هدیه کردم . 

سرانجام در سحرگاه پنج شنبه دوازدهم شوال 1425 برابر 5 مرداد 1383 قلب مبارک ایشان از کار ایستاد و روح پر فتوحش در نزد پروردگار جای گرفت .

بدن مبارک ایشان را پس از غسل و کفن و خواندن نماز به امامت حضرت آیت الله بهجت در حرم مطهر حضرت معصومه - س-  در مسجد شهید مطهری در نزدیکی مرقد مرحوم علامه طباطبایی به خاک سپردند .


برچسب‌ها: پهلوانی, سعادت پرور
+ نوشته شده در  چهارشنبه سی ام فروردین 1391ساعت 2:16  توسط محمد رمضانی  | 

آیت الله پهلوانی

ای عزیزان من! خود را بشناسید كه شناختن خدا در خودشناسی است. كسی از این اندیشه (خداشناسی) زیان ندیده است.

وقتی چشمه ای از دل زمین بیرون می زند و می جوشد, از لایه های زیادی رد شده. تصفیه شده. زلال شده و خنک شده و حالا در اختیار ما قرار گرفته. مسیری را طی کرده تا رسیده به اینجا و چکیده اش و سلاله اش را در اختیار ما می گذارد.

اولیای خدا هم وقتی حرف می زنند و کلام از دلشان می جوشد مانند همین چشمه است که از دل زمین می جوشد. حرفشان از میان دلشان می جوشد.  

از میان سالها تزکیه و تصفیه روح می گذرد و شما چکیده آن را می شنوید. اینها ثمره سالها تجربه و خودسازی و طی طریق است. مانند گوهر است که دریا سالیان سال آن را در خود پرورش داده و حالا گوهر و صدفش را به شما می بخشد.

از این رو کلام این اولیای خدا برای ما بسیار قیمتی و راهگشا خواهد بود. قیمتی که با پول معنویت باید آن را سنجید و محک عرفان آن را عیار زد.

در این نوشتار به جملاتی حکیمانه از استاد فرزانه آیه الله سعادت پرور(پهلوانی) اشاره خواهیم کرد.

1- ای عزیزان من! خود را بشناسید كه شناختن خدا در خودشناسی است. كسی از این اندیشه (خداشناسی) زیان ندیده است.

2- كوشش بی جا برای دنیا مكنید كه به غیر روزی خود نتوانید رسید. غم و غصه دنیا را به خود راه ندهید كه زیان در این است.

3- از هواپرستی كناره گیرید تا همه چیز به شما داده شود و بدانید آن چه در هواپرستی می جویید در ترك هوا یافت می شود.

4- نفس را نباید زیاد در فشار گذاشت تا از فرمان سركشی كند؛ بلكه باید همه لذایذ را به طور اعتدال به او داد. در اولین قدم باید لذت شرك جلی و معصیت خدا را قطع كرد و به مرور زمان دست به امور دیگر زد. 

5- در مقابل شیطان به واجبات و ترك معاصی بپردازید هنگامی كه قدرت معنوی تان افزوده شد به ترك مكروهات و انجام مستحبات بپردازید.

6- شخص غیر روحانی اگر هوا پرست شود یا اطاعت شیطان كند ضرر به خودش می رساند؛ ولی شخص روحانی ضررش به یك معنی به جامعه می رسد و لو این كه به معنی دیگر هوا پرستی ضررش به تمام عوالم - بشر و موجودات دیگر می رسد.

 7- در عبادت مقید باشید به كیف آن نه كم. 

8- در هر عمل عبادی كه انجام می دهید توجه داشته باشید چه می گویید و با چه كسی سخن می گویید.

9- عبادات ظاهری هر چند كه انسان را از كارهای ناشایسته باز می دارد. ولی اگر خلوص آنها زیاده گردد، تقرب زیادتر گردد و می تواند شما را به عبودیت رساند.

10- اخلاص در اعمال را در پیشانی هر عملی قرار دهید. اگر عمری بی خلوص اعمال خود را انجام دهید، مثل حیوانی هستید كه برای روغن كشی شب و روز دور خود بچرخد، اما راهی طی نكرده باشد.

11- باید بدانید این جهان جز خواب و خور و اعمال دیگر شبیه آنها بیش نیست، اما اگر از این خواب و خور نتیجه گیری كنید، به جایی می رسید كه ملائكه حیران شما گردند و عالم به فرمان شما آیند.

12- از افراط و تفریط در امور بپرهیزید. به قدری كه احتیاج به خواب دارید خواب بروید؛ نه بیداری زیاد بكشید كه از تمام امور شایسته اخروی و یا دنیوی بمانید و نه زیاد بخوابید كه از مهم باز مانید، بلكه بر طبق نظری كه خداوند به وسیله سفرایش معین فرموده عمل كنید.

13- در كسب علم و تحصیل علاوه بر امور گذشته باید به وظیفه اصلی آشنا باشید تا از علومی كه شما را فایده نمی بخشد، احتراز جویید.

14- رفقای خود را بشناسید، پس از آن رفاقت كنید. مبادا با غافلین رفاقت كنید كه شما را معین نیستند و از كار دنیا و آخرت هم شما را عائق و مانعند.

 15- از رفتن به قبرستان مسلمانان در هر شهری كه هستید مضایقه ننمایید كه بهترین مذكر (تذكر دهنده) است.

16- با اهل دل، دنیادیده ها و پیرمر دها بسیار معاشرت كنید كه معین دنیا و آخرتند. 

17- همیشه در فكر آن باشید وظیفه خود را انجام دهید، در هر لباسی، با هر كسی و در هر مقام، نه تملق كسی گویید و نه در فكر آن كه نسبت به خود از كسی تملق بشنوید. بشر را یك مردن است، در راه وظیفه باشد یا برخلاف وظیفه.

18- دل خود را محكم نگاه دارید و از جوانی در تمام جزئیات و امور خود این چنین باشید تا در پیری بتوانید چنین باشید. 

19- از كوچكی این اندیشه را در سر داشته باشید كه تمام قدرت ها در كف عنایت حق است، هیچ كس نمی تواند اگر خدا نخواهد به من صدمه ای زند، من باید به وظیفه ام عمل كنم، و لو عالم با من دشمن شوند، اگر چنین شدید آن وقتی كه به مقام و ریاست رسیدید یا آن كه وظیفه بزرگی برای شما پیش آ مد از عمل باكی ندارید.

20- از مشورت امور در هر امری، از اهلش مضایقه نكنید.

21- در امر ازدواج آن قدری كه باید به فكر نجابت طرف باشید، به فكر جهات دیگر نباشید؛ چنانچه توانستید جمع بین نجابت و جهات دیگر بنمایید، چه بهتر و الا نجابت مقدم است. 

22- استقامت و پایداری در امور را مركب هر امری قرار دهید، تا آن مركب به زیر پای شما است به منزل خواهید رسید و الا با پای لنگ در امور دنیوی و اخروی كجا توان به منزل رسید. هر چه امر و مقصد بزرگ تر و شریف تر باشد، استقامت در آن باید بیشتر باشد.

23- آن وقتی كه به امری از امور دنیوی و اخروی و معنوی موفق شدید، بدانید كه خداوند شما را موفق كرده، چون استقامت و رزیدید از خدا هم كمك می رسد و اگر استقامت نورزید   گویا به خداوند عملاً گفته اید: این چیزی كه به ما داده ای نمی خواهیم.

24- در هر امری صبر و بردباری را پیشه خود قرار دهید، خداوند با صابرین است. 

25- اگر می توانید در شبانه روز چند ساعتی یا لااقل پنج دقیقه را هم به فكر خود باشید، تا بر شما روشن شود چه كاره هستید، برای چه هستید، كجا می روید تا عمر به غفلت نگذرد. 

26- محاسبه و مراقبه را در تمام اعمال و گفتار و كردارتان باید داشته باشید، نه سالی یك مرتبه، نه ماهی یك مرتبه؛ بلكه شبانه روزی یك مرتبه، اگر نگوییم ساعتی یك مرتبه محاسبه و هرآنی مراقبه لازم است. 

27- همیشه پشتیبان حق و حقیقت باشید، آمر به معروف و ناهی از منكر باشید نه آن كه خود هم داخل و با گناهكاران باشید. 

28- ای عزیزان من! عقل از بین نمی رود ولی حب جاه، مال، فرزند و سایر علایق در كنار گذاشتن عقل تأثیر بسزایی دارد.

29- در جوانی عوض آن كه به فكر معیشت پیری باشید به فكر خود باشید، ملكات و سرمایه های معنوی برای خود تهیه كنید تا در پیری از آن استفاده كنید.

30- ادب در زندگی را زینت هر عملی قرار دهید كه به عزت و سعادت دنیا و آخرت زندگی كنید.

31- در مقابل پدر و مادر مراعات ادب و احترام كنید، زیرا ایشان واسطه هستی و هر سعادتی كه نصیب شما شود، شده اند.

32- بالاخره روزی ما را از این تعلقات و آنچه كه بدان دل بسته ایم جدا می كنند و می برند و به تعبیر شاعر: «عمری است پرده بستیم بر دیده خدابین / عمر دگر بیاید این پرده ها دریدن» ما هر روز پرده ای روی پرده های غفلت قبلی می آوریم و مرتب وابستگی جدیدی به وابستگی های قبلی مان اضافه می كنیم.

مال و مقام و چیزهای دیگر، هر كدام زنجیری است كه به روح مان می بندیم، آن وقت هنگامی كه ملك الموت می آید و می خواهد چیزهایی را كه ما 60 یا 70 سال برگردن بسته ایم در یك لحظه قطع كند، برای مان دشوار است. اجمالاً بهتر است نبندیم تا نخواهیم باز كنیم، یا آن طور وابسته نباشیم كه دل كندن مشكل باشد. 

33- از همسرتان تشكر كنید هر چند غذایی كه پخته شور یا بد شده است. وقتی از غذا ابراز رضایت می كنید همسرتان خوشحال می شود و این باعث رشد و پیشرفت معنوی شما می شود. یك بار من در جوانی در خانه با خانواده بد اخلاقی كردم در عالم معنا به من گفتند: بیست سال ناله های تو بی اثر شد. 

34- روزی كه در محضر مبارك یكی از این بزرگان بودیم در مورد لزوم روضه امام حسین(ع) تمثیل زیبایی داشتند، ایشان فرمودند: «موبدان زرتشتی به آتش اعتقاد دارند و هرگز اجازه نمی دهند آتش عبادتگاه شان خاموش شود، چه خوب است ما نیز نسبت به آتش درون مان نسبت به امام حسین(ع) و ائمه(علیهم السلام) همچون آنان اصرار بورزیم.»

پیامبر(ص) می فرمایند: «در شهادت امام حسین(ع) حرارتی در دل های مومنین افروخته شده كه هرگز سرد نخواهد شد»، چه خوب است همیشه به امام حسین(ع) توسل داشته باشیم و گرمای عشق و محبت ایشان را همیشه در قلب های مان زنده و برافروخته نگاه داریم.

35- از علامه طباطبایی(ره) سوال كردم: «آیا امكان تشرف به محضر امام زمان(عج) وجود دارد و در صورت امكان چه اعمال و دستوراتی تشرف را حاصل می كند؟»

ایشان فرمودند: در این مورد، رعایت سه مطلب ضروری است:

- برای دیدار امام زمان(عج) باید بسیار باتقوا و پرهیزكار بود.

- باید محبت، عشق و معرفت فرد زیاد باشد. البته هرگز كسی نخواهد توانست به حدی معرفت كسب كند كه درخور امام زمان(عج) باشد، اما می توان در حد توان نسبت به این مسئله تلاش كرد.

- مداومت كردن بر یكی از زیارت های مشهور.

خود ایشان در این مورد زیارتی را كه با «سلام علی آل یاسین» آغاز می شود توصیه می فرمودند.

36- باید توجه بسیار به خوردن غذای حلال داشته باشیم. غذای حلال، اثرات مثبت بسیار در وجود فرد به جا می گذارد و لقمه غیرحلال، اثرات منفی بسیار با خود همراه دارد حتی از لقمه شبهه ناك باید پرهیز كرد، زیرا چنین لقمه ای نیز مانع و حجابی برای رسیدن به قرب الهی و زیارت مولا می گردد.

37- برای رسیدن به قرب الهی و حضور در محضر حضرت مهدی (عج) باید راه عارفان و عالمان را پیمود. در این بین، باید مراقب باشیم كه اسیر تصوف نشویم و بین راه عارفان و صوفیان تفكیك قائل شویم.

- عارفان به مرجعیت شیعه معتقدند اما صوفیان چنین اعتقادی ندارند.

- آنان به طریقت، شریعت و حقیقت تأكید دارند و یك فرد را صاحب طریقت می دانند؛ مثلاً می گویند بعد از امام رضا(ع) آقای فلانی نائب ایشان است، اما ما بعد از امام رضا(ع) امامان دیگر تا امام زمان(عج) را نائب می دانیم و در زمان غیبت امام زمان(عج) نیز نائبان و مراجع تقلید را جانشین ایشان می دانیم. 

- ذكرها و وردهای این دو گروه نیز متفاوت است. اهل تصوف ذكرهای خاص خود را دارند، اما عارفان ذكرها و دعاهایی را می خوانند كه از جانب امامان معصوم(ع) صادر شده و مناجات هایی شناخته شده است.

- در محل عبادت دو گروه نیز تمایز هست. صوفیان در خانقاه عبادت می كنند و عارفان در مسجد؛ چنان كه حضرت محمد(ص) و امامان(علیهم السلام) نیز چنین بوده اند و جایگاه عبادت و حتی درس های شان نیز مسجد بوده است.

- داشتن اعتقاد، محبت و توجه به امام زمان(عج) وجه تمایز دیگر این دو گروه است. اهل عرفان همه توجه و اعتقادشان به سمت اوست و گویی جز او چیزی در قلب شان راه ندارد، اما اهل تصوف، صحبت و یادی از امام زمان(عج) نمی كنند و به ایشان اظهار ارادت خاصی ندارند، این مسئله با مدتی همنشینی با آنان آشكار می شود و همه اش از قطب خود یاد كرده و اظهار سرسپردگی به او را دارند. 

38- با علمای عامل، مجالست خود را ترك نكنید كه اگر گفتار آنها شما را رهبر نشود، عمل شان شما را رهبری كند.

39- دنیا جای پایداری نیست، گذرگاهی است به قدر رفع احتیاج، دل به این گذرگاه نبندید. 

40- عدم ارتكاب به گناه داشته باشیم. اگر فردی خود را ملزم به انجام دستوراتی كند، ذكرهایی بگوید و چله ای هم بگیرد، اما خود را از گناه دور نكند و پرهیزكار نباشد، به خواسته خود نخواهد رسید. همنشین و دوست ما باید هم فكر و هم عقیده ما و نیك اندیش و درستكار باشد.


برچسب‌ها: استاد, پهلوانی, سعادت پرور
+ نوشته شده در  چهارشنبه سی ام فروردین 1391ساعت 2:12  توسط محمد رمضانی  | 

در حاشیه برگزاری مسابقات فرمول یک در بحرین/ کارتون: محمد کارگر

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم فروردین 1391ساعت 23:8  توسط محمد رمضانی  | 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم فروردین 1391ساعت 23:5  توسط محمد رمضانی  | 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم فروردین 1391ساعت 23:3  توسط محمد رمضانی  | 

خبرگزاری فارس: نماینده مردم نطنز مصر در مجلس شورای اسلامی گفت: باید دقت کنیم که در راستای حمایت از حمایت از تولید ملی و سرمایه داخلی از حق مصرف‌کننده در برخورداری از کالاهای با کیفیت غافل نشویم.

خبرگزاری فارس: حق مصرف‌کننده در حمایت از تولید ملی نادیده گرفته نشود

محمد ضابطی در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در اصفهان اظهار داشت: با توجه به اینکه رهبر معظم انقلاب بیش از 20 سال است که سکاندار رهبری نظام جمهوری اسلامی ایران هستند و با شرایط کشور به لحاظ فرهنگی و اجتماعی و موارد دیگر به طور کامل آشنا هستند، نام‌گذاری‌های ایشان تاکنون بسیار فکورانه بوده است.

وی افزود: مجموعه‌های اجرایی کشور مانند قوه مقننه و قضاییه در اجرای این طرح‌ها چندان موفق نبوده‌اند و بیشتر به صورت و کلام توجه کرده‌اند تا معنا و عمل را دریابند.

نماینده مردم نطنز قمصر درباره چگونگی حمایت از کار و سرمایه ایرانی تصریح کرد: گرچه اکنون حمایت از کار و سرمایه بر عهده افراد اندکی در کشور است، اما  برای هر کاری که برای مملکت انجام شود باید کلان مملکت را در نظر بگیریم چراکه بیشتر جمعیت کشور را مصرف‌کنندگان تشکیل می‌دهند و گروه نخست نیز به نوعی زیر مجموعه این گروه هستند.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته تعرفه خودروهای خارجی 10 درصد کاهش یافت، تاکید کرد: با وجود اینکه خودروهای داخلی هم‌تراز مدل‌های خارجی آن نیست، اما با کیفیتی گزاف به دست مصرف‌کننده ایرانی می‌رسد، هدف از این کار ایجاد رقابت بیشتر در کارخانه‌های ایرانی و افزایش کیفیت بود اما پس از عید نوروز بار دیگر این تعرفه را با بهانه‌هایی بالا بردند.

ضابطی با اشاره به کیفیت نامطلوب کالاهای داخلی و عدم رعایت استانداردهای لازم به ویژه در تولید خودرو ادامه داد: تحریم‌های اقتصادی ایران دلیلی بر تولید کالاهای نامرغوب توسط تولیدکنندگان داخلی نیست و نباید مردم را مجبور کرد به سبب عدم ورود کالاهای خارجی به هر قیمتی این کالاها را خریداری کنند.

وی اضافه کرد: بنابراین علاوه بر حمایت از تولید سرمایه داخلی نباید تدوین استاندارهای کالاهای داخلی را فراموش کنیم و موانع قانونی برای عدم رعایت این استانداردها باید لحاظ شود به گونه‌ای که بدون دارا بودن این استانداردها کالای داخلی و خارجی حق ورود به بازار را نداشته باشد.

نماینده مردم نطنز و قمصر در ادامه بیان داشت: این موضوع در کشورهای پیشرفته به خوبی رعایت شده و به صورت قانون درآمده است  به گونه‌ای که کالاهای چینی که به تمام جهان ارسال می‌شود در امریکا کیفیت دیگری دارد چرا که بدون گرفتن برخی نشان‌ها حق ورود به این کشور را ندارد.

وی تصریح کرد: نباید به بهانه فرمایش رهبر معظم انقلاب تنها به تولید کنندگان بیندیشیم و اجازه دهیم کالاهای خود را با کیفیت نازل به دست مصرف‌کننده ایرانی برسانند چرا که مصرف‌کننده نیز حق و حقوقی دارد.

ضابطی ادامه داد: می‌توان در راستای فرمایش رهبر معظم انقلاب تحریم‌ها را فرصت تلقی کرد و با پژوهش داخلی، انتقال تکنولوژی و فعالیت‌های مجموعه‌های دانشگاهی کیفیت کالاها را نیز افزایش دهیم.

وی تاکید کرد: در راه وضع قوانین مناسب در راستای حمایت از تولید ملی مجلس نقش بسیار تعیین‌کننده‌ای دارد و لازم است نمایندگان نیز در کنار دیگر افراد دست‌اندرکار نظام  تمام اراده و همت خود را به کار گیرند و در راه تحقق شعار سال جاری  راهکارهای صحیحی را به کار ببرند.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم فروردین 1391ساعت 22:46  توسط محمد رمضانی  | 

مرغ سحر ناله سرکن، داغ مرا تازه تر کن

ز آه شرربار این قفس را بَرشِکَنُ و زیر و زِبَر کن


بلبل پَر بسته ز کنج قفس درآ، نغمهٔ آزادی نوع بشر سُرا

وَز نفسی عرصهٔ این خاک توده را پر شرر کن


ظلم ظالم، جور صیاد آشیانم داده بر باد

ای خدا، ای فـلک، ای طبیعت، شام تاریک ما را سحر کن


نوبهار است، گل به بار است، ابر چشمم، ژاله‌بار است

این قفس، چون دلم، تنگ و تار است


شعله فکن در قفس ای آه آتشین

دست طبیعت گل عمر مرا مچین


جانب عاشق نِگَه‌ ای تازه گل از این، بیشتر کن

مرغ بیدل شرح هجران مختصر، مختصر کن

 

عمر حقیقت به سر شد، عهد و وفا بی اثر شد

ناله عاشق، ناز معشوق، هر دو دروغ و بی ثمر شد


راستی و مهر و محبت فسانه شد

قول و شرافت همگی از میانه شد


از پی دزدی، وطن و دین بهانه شد

دیده تر کن!


جور مالک، ظلم ارباب، زارع از غم گشته بی تاب

ساغر اغنیا پر می‌ناب، جام ما پر ز خون جگر شد


ای دل تنگ ناله سر کن، از مساوات صرف نظر کن

ساقی گلچهره بده آب آتشین، پردهٔ دلکش بزن ای یار دلنشین


ناله بر آر از قفس ای بلبل حزین

کز غم تو، سینه من، پر شرر شد، پر شرر شد

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم فروردین 1391ساعت 18:56  توسط محمد رمضانی  | 

مطالب قدیمی‌تر