قاصدک طرق رود

نشریه جامعه طرقی و باسابقه ترین وبلاگ در حوزه خبر شهر طرقرود نطنز

موقعيت جغرافيايي

روستاي طرق رود جزء بخش مركزي شهرستان نطنز وبه فاصلة 35 كيلومتري جنوب شرقي نطنز مي باشد وازطريق جادة آسفالته به نطنز ارتباط مي يابد.

طرق رود يكي از روستاهاي كوهپايه اي نطنز است ودر دامنه كركس واقع شده است وازاين رو آب وهواي معتدل وكوهستاني دارد .بواسطة ارتفاع زياد ازسطح دريا (بيشتر از2500 مترازسطح دريا ) تابستان هاي معتدل وزمستانهايي سردوخشك دارد.بستر اراضي منطقه سنگي ود‍‍‍‍‍‍‍ژي وگاهاً كنگولومرايي است ودرنتيجه ساخت بناهاي يك ودوطبقه موجود براين بستر گاهاً بدون پي احداث شده است.

بناهاي تاريخي

مسجد جامع طرق

مسجد جامع طرق رود دربخش جنوبي روستاودرابتداي ورودي روستا از جادة نطنز ـ اصفهان قرار دارد.روستاي طرق رود جزء بخش مركزي شهرستان نطنز وبه فاصلة 35 كيلومتري جنوب شرقي نطنز مي باشد وازطريق جادة آسفالته به نطنز ارتباط مي يابد. مسجد جامع طرق رود نطنز ازبناهاي دورة سلجوقي است وبراساس تاريخ نقش شده برروي محراب سنگي مفقعود شده مسجد تاريخ بناي مسجد حداقل به نهصد سال قبل باز مگردد. ازسوي ديگر وجود درخت كهنسال سروداخل صحن مسجد كه به عقيده افرادمحلي قدمت آن بالغ برهزارسال است ، نشان ازقدمت بالاي مسجددارد.

قلعه طرق

 در شرق روستاي طرق بر فراز صخره اي به بلنداي 8 الي 12 متر از پيرامون خود قلعه قديمي بزرگي به وسعت تقريبي    سي هزار متر مربع قرار دارد كه به دلايل زير حائز اهميت است .

1-  وسعت زياد كه آن را به صورت دهكده اي در بست و داراي محله هاي متعدد در آورده كه هر محله به طايفه معيني اختصاص دارد

2-  وجود چاهي در وسط قلعه كه نه تنها آب مورد نياز ساكنين آن را تامين مي نمايد بلكه در كمر گاه آن تونلهائي حفر شده بود كه به محله هاي مختلف طرق و مسجد جامع منتهي مي شده است كه ايجاد چنين معابر زير زميني  در دل تپه اي سنگي خود امريست بسيار مهم و درخور توجه

3-     دارا بودن انبارهاي زيرزميني دو طبقه حفر شده در دل سنگ براي نگهداري غلات

اين قلعه كه نظير قلعه ايزدخواست و  به احتمال هم دوره آن ولي كوچكتر است و همچنين با ارگ بم از دوره اشكاني نيز هم دوره است. در حال حاضر به صورت متروكه در آمده است. همچنانكه امروزه همين تا حدودي براي نگهداري حيوانات از آن استفاده مي شود.

مشخصات قلعه :

اين قلعه كه بر تپه سنگي مطبقي بنا گرديده است داراي ديوار ضخيمي مي باشد. از سنگ لاشه و فقط در اطراف در ورودي آن كمي آجر به كار رفته است . قلعه متشكل از كوچه شرقي غربي طويلي به درازاي تقريبي 40 متر مي باشد و گويا به هنگام ايجاد آبادي طرق از ساختمانهاي قلعه و راهرو آن به عنوان الگو استفاده نموده اند.

اين راهرو كه از سنگ لاشه و خشت و گل بنا شده است در بسياري از قسمتها سر پوشيده است و در اواسط آنها پلكانهاي طبقه بالا قرار دارد.تقريبا در اوايل راهرو اصلي محوطه سربازي است كه به منزله ميدان كوچكي است قرار دارد كه چاه آب قلعه درگوشه آن به چشم مي خورد كه اين چاه از طريق تونل به قنات بزرگ طرق راه داشته و آب مورد نياز از اين راه تامين مي شده است.

قلعه داراي ساختمان 2و3 بوده و روي هم داراي 400 اتاق بوده است اين اطاقها تماما از خشت و گل و تيرچوبي بنا شده است كه بيشتر آنها به مرور زمان خراب و در حدود 40اتاق ان هنوز مورد استفاده مي باشد.زير تپه سنگي كه قلعه بر فرازآن بنا شده است در بعضي قسمتها به صورت فضاي

 خالي كه از آن به عنوان آغل گوسفند استفاده مي شود در ضمن لايه هاي سنگي اين تپه در برابر باران و برف و يخ نفوذ پذير بوده و اين امر موجب جدا شدن تدريجي لايه ها از يكديگر و خرابي قلعه خواهد شد.

از ديگر جاذبه هاي گردشگري روستاي طرقرود بند طرق بوده كه همجواري آن با قلعه طرق منظره بسيار زيبائي را خلق كرده است.


برچسب‌ها: طرقرود
+ نوشته شده در  سه شنبه بیستم بهمن 1388ساعت 0:19  توسط محمد رمضانی  |